SON NƏTİCƏNİN UĞURU ÜÇÜN
"Azərbaycan Respublikası regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı"nın icrası ilə əlaqədar Şəmkir rayonunda da xeyli işlər həyata keçirilmişdir. Rayonun elektrik enerjisi təchizatı sisteminin təkmilləşdirilməsi məqsədilə bir sıra tədbirlər görülmüşdür.
“Şəmkir Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  ötən illərdə olduğu kimi, 2013-cü ildə də rayonun enerji təsərrüfatında diqqətəlayiq işlər yerinə yetirilib. O cümlədən, ötən ilin son üç ayı ərzində EŞ-in xidməti dairəsinə məxsus olan 10 kV-lik elektrik verilişi xəttlərinin 6,8 km-ə yaxın hissəsinin və dayaqlarının dəyişdirilməsini bu tədbirlər sırasına daxil etmək olar.  Qeyd edək ki, sadalanan tədbirlərlə yanaşı, sayğacların həyətlərdən çıxardılaraq küçələrdə quraşdırlması və yeni smartkart tipli sayğacların quraşdırılması işləri də davam etdirilmişdir.  Ümumilikdə, sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik şəbəkələrdə 9,2 kilometrdən artıq xəttdə yenidənqurma və təmir işləri aparılmış, 180-ə yaxın (bunun 80-dən çoxu smartkart tiplidir) sayğac quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 40-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş və ümumi gücü 6 MVA-dan artıq olan 50-ə yaxın transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsində, enerji haqlarının ödənilməsində, eyni zamanda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada ötən ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 83 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 1 milyon 91,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 65,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 740-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 11 milyon 882,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 712,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 91 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 30 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir. Qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki,  elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilkdə 289 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 81,5 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib), o cümlədən ötən ilin noyabr ayında isə 29,4 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 8,8 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə ötən ilin 11 ayı ərzində ümumi istehlak 15,1 milyon kilovatsaata yaxın artmış (daimi əhali qrupunda isə 7,3 milyon kilovatsaata yaxın artmış), o cümlədən noyabr ayında isə ümumi istehlak 3,6 milyon kilovatsaatdan artıq (daimi əhali qrupunda isə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın) artmışdır. 2012-ci ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə ötən ilin 11 ayı ərzində ümumi ödənişdə mütləq artım 9 faizdən artıq (daimi əhali qrupunda isə mütləq artım 5 faizə yaxın), o cümlədən noyabr ayında isə ümumi ödənişdə mütləq artım 47 faiz (daimi əhali qrupunda isə mütləq artım 12 faizdən artıq) olmuşdur.

SUCCESS FOR THE LAST RESULT
Lots of measures were implemented in Shamkir in the line of execution of the public program of the regions of Azerbaijan Republic in 2009 – 2013. These type of measures were implemented in order to improve of electric energy
According to the information given by “Shamkir Electric Energy” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, As in previous years, in 2013, a great work has been done in the energy economy of the region . In particular, during the last three months of last year, which belongs to EN within 6.8 km of 10 kV lines and close to the  ground to join the ranks of these events may change. Please note that in addition to these measures, the installation of meters on the streets and removing meters type yard work with new smart cart continued. Overall, about 9.2 km of lines kV networks , reconstruction and repair work carried out 0.4 , 180 ( 80 more than the smart cart type) meters. All of them, more than 40 different types of repair work done on TM and a total capacity of 6 to 50 MVA have been renovated and connected to the network.
"The restoration work was carried out in order to improve the operation, payment of electricity bills , as well as the illegal use of electricity plays an important role in preventing " - said the source told him that the raids were conducted in November last year, 83 violations of rule of electric power, 1million 91, 2 and 65.5 kW power was restored allowed manat use value . It should be noted that during the 11 months of last year, more than 740 enterprises and 11 million Fouls 882.2 712.9 kWh electric power was restored allowed value . 91 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity. It should be noted that during the last 11 months of detecting violations of Rule 30 of the consumer on the documents sent to law enforcement agencies to take action. Classification of violations based on information provided by the consumer groups, and the electricity is still off-line use in the event of violations of the most common and was found consumers (population ) group .
It should be noted that during the 11 months of the previous year 289 million kWh in general ( he was consumed by a population of over 81.5 million kWh) in November last year , including 29.4 million kWh ( Many of the resident population of 8.8 million kWh was absorbed group ) of electricity was consumed . As a result , compared with the same period in 2012 , total consumption during the first 11 months of this year increased by 15.1 million kilowatt-hours (kWh resident population increased by 7.3 million , while the group) as well as the total consumption by 3.6 million kWh in November ( resident population of 1.6 million kWh per group) increases. Compared with the same period in 2012 , an absolute increase of 9 percent over the past 11 months longer ( an absolute increase of 5 percent in the population) , as well as absolute increase 47 percent in November ( the absolute increase in the permanent group of the population over 12 per cent ) were .