SƏMƏRƏLİLİK DAHA DA ARTIRILIR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, itkilərin azaldılması məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi energetiklərin  ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də  xidməti ərazilərində  bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. “Daşkəsən Eelektrik Şəbəkəsi” (EŞ) də bu qəbildən olan enerji təssərrüfatlarındandır.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində dayanıqlığın daha da artırılması, uçota nəzarəti gücləndirmək məqsədilə bir sıra müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. Belə ki, ötən ilin son üç ayı ərzində 10 kilovoltluq iki kilometrdən artıq EVX  təmir edilmişdir. Analoji təmir işləri 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində də aparılıb. Ümumilikdə, səmərəliliyin daha da artırılması məqsədilə sözügedən dövrdə həmin bu xətlərin 3 kilometrə yaxın təmir edilmiş, 30-dan artıq sayğac quraşdırılmış, 8 TM və ümüumi gücü 2,2 MVA-dan artıq olan 9 transformator da təmir edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə ötən ilin noyabr ayındakı ümumi istehlak 2012-ci ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 625 min kilovatsaata yaxın artaraq 2,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 49 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 934 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 96 min kilovatsaat azdır. Hesabat dövründə ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. Qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 24,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 3,5 milyon kilovatsaata yaxın azalmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 8,9 milyon kilovatsaata yaxın və 102 min kilovatsaatdan artıq olmuşdur.  Eyni zamanda ödənişdə mütləq artım isə 8 faiz olmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ilin 11 ayı ərzində  müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 165-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 528,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 31.7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 35 faizə yaxın  hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, ötən ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 32,7 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 12 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

PRODUCTIVITY IS MUCH MORE INCREASED
Carrying out of capital and maintenance repair work at TL, s/s in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy and decreasing of losses are main orders standing in front of power engineering specialist. These type of measures were also  implemented at “Ganja Regional Electric Network” (REN). “Dashkesen Electric Network” (EN) is also these type of energy enterprises.
According to the information given by mentioned EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, further increase in the sustainability of the enterprise , in order to strengthen supervision had a number of different types of repair and restoration work was carried out . Thus, during the last three months of last year, two km of 10 kV transmission line was restored. Been implemented similar Repairs 0.4 kV lines and transformer substations . In general, in order to improve the efficiency of 3 km from the lines were repaired, installed more than 30 meters, 8 and TM general capacity 2.2 MVA were repaired 9.
According to the report, as a result of a positive trend was observed with other technical and economic indicators. So, in November last year, the total consumption of 2012 kWh, 625 compared to the same period consumption by 2,8 million kWh. Payment compared to the same period in 2012 increased by more than 49 percent. In particular , the constant private consumer group was 934,000 kWh of electricity consumed in the same period in 2012, the consumption of less than 96 kW. Payment during the reporting period compared to the same period in 2012 increased by 4 percent. It should be noted that during the 11 months of last year , the company as a whole was 24.6 million kWh of electricity consumed . As a result, compared with the same period in 2012 decreased by 3.5 million kWh consumption. In particular, the constant private consumer group, these figures were more than 8.9 million kWh and 102 kWh. At the same time, the absolute increase was 8 percent.
According to information provided by the source , the area service company for 11 months of last year, more than 165 customers during the raids violations were found . Discovered violations of rules were acted 31700 528900 kWh in electricity was restored allowed use value. Actions carried out in 35 per  cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount. Incidentally, in November last year during a raid in the business complete 15 consumers were discovered. Discovered violations of the rules were and acted more 327 200 manat use value of the loss of electricity was restored.
Finally, it should be noted that the area service company for 11 months of last year, which was discovered during a raid on the consumer for breach of rule 12 of the documents sent to law enforcement agencies.