MÖVSÜMİ TƏMİR İŞLƏRİ GÖRÜLÜR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Yardımlı Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) də xidməti ərazisində istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədlə transformator məntəqələrində (TM), ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə yenidənqurma işləri, eləcə də əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Hazırda bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər davam etdirilir.
EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid şəbəkələrdə həyata keçirilmiş yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində ümumi uzunluğu 15,6 kilometrdən artıq olan 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə iki transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və eyni sayda transformatorda əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 1,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 20,4 min kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə dinamik artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4 min kilovatsaata yaxın azalaraq 1,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş də mütləq artmışdır. Ötən ilin 11 ayı ərzində istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 818 min kilovatsaata yaxın azalaraq 15,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə 12 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 62 min kilovatsaatdan çox artaraq 11,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə isə mütləq artım 7 faizdən artıq olmuşdur.
“Xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi və enerji itkilərinin azaldılması istiqamətində də tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən çox istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 324,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 19,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 16 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, ötən ilin noyabr ayında isə 11 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 22,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

SEASONAL REPAIR WORK ARE CARRIED OUT
Reconstruction, capital and maintenance repair work were implemented at transformer points and TL in order to supply the consumers of “Yardimli Electric Network” (EN) with quality and stabile electric energy. Presently these type of measures were implemented in the line of it.
According to the information given by EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to the enterprise network, implemented in the reconstruction of 15.6 km in length and 0.4 kV for 10 different types of repair work carried out . It should be noted that the aim of strengthening the stability of the electric power transformer station with two different types of repair work is carried out , and the same number of transformers were repaired and put into operation.
The source also said that in November last year to 1.7 million kWh of electricity was used by the company, that the consumption of 2012 kWh more than 20400. Compared with the same period in 2012, while growth was recorded. In particular , the constant people consumer group compared with the corresponding period in 2012 , a decrease of 4 kW to 1.3 million kWh. Payment must also be increased. Consumed within 11 months of last year compared with the same period in 2012, which is 818,000 kWh 15,100,000 kWh. Payment compared to the same period in 2012 , an increase of more than 12 percent . In particular , private consumption , compared with the same period in 2012 , an increase of 62 thousand kWh was 11.6 million kWh. Absolute increase in wages was more than 7 percent.
"Reducing energy losses in the direction of further improvement , and measures are taken," - said the source told him that the service area of the company within 11 months of last year, during a raid by more than 100 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of rules were acted and 324900 kW allowed electricity was restored to 19.5 manat use value . Actions carried out in 16 per cent of this  amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount. In particular, in November last year , 11 were detected . As a result, more than 22 700 in 1400 manat use value of the loss of electricity was restored.