ŞIRVAN REŞ DƏ TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
Cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki göstəricilərin daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirmişdir. Şəbəkədən ötən ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarda görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verilmişdir. Xidməti ərazilərdə olan istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı kollektivin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə 330 kV-lik III “Şirvan”, 220 kV-lik I “Şirvan” və III “Masallı” elektrik verilişi xətlərində (EVX) ümumilikdə 8,5 km xətt əsaslı təmir edilmiş, 200-ə yaxın izolyator və 40-dan çox xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmiş, eyni zamanda 55 xətt armaturu quraşdırılmışdır. 110 kV-lik III-IV “Ələt”, I “Salyan”, I “Lənkəran” və digər daha 5 hava xətlərinin (HX) ümumilikdə 21 kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmir edilmiş, 310-dan artıq izolyator dəyişdirilmiş, 100-ə yaxın xətt armaturu quraşdırılmış və 14 dayaq təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri 35 kV-lik EVX-lərdə də aparılmış və burada sözügedən dövr ərzində 27 kilometrə yaxın xətt əsaslı təmir edilmiş, 80-ə yaxın izolyator və 25-ə yaxın xətt armaturu yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 40-dan artıq xətt armaturu quraşdırılmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, hesabat dövründə 110 kV-lik “Masallı”, “Neftçala”, “Boradigah” və digər bir neçə yarımstansiyalarda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən hava xətlərinin yağ açarlarının yenisi ilə əvəz edilməsi işi həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan “Cihazqayırma”, “762 saylı”, “IPZ”, “Lerik” və “Abdulabad” yarımstansiyalarında isə müxtəlif güclü transformatorlar təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Yeri gəlmişkən, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Cənub” yarımstansiyasında 2 saylı 40 MVA transformator əsaslı təmir edilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli EVX və yarımstansiyalarda yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə sözügedən dövrdə yağtutumlu avadanlıqlara baxış keçirməklə aşkar edilmiş nasasızlıqlar aradan qaldırılmış, onların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmiş, eyni zamanda EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

REPAIR MEASURES ARE CONTINUED AT SHIRVAN REN
Relevant measures are implemented at "Shirvan Regional Electric Network" (REN) which plays main role in supplying of southern regions with electric energy in order to preparation to winter season. It was noted in the information given to Azerenergy JSC about carried out capital and maintenance repair work during last three months of last year at the network. Service in the area of sustainable energy consumers is one of the main demands. For this purpose, 330 kV the III "Shirvan" , 220 kV I "Shirvan" and III "Massali" transmission line (TL) 8.5 km line was restored , insulators, and more than 40,200 lines of lights were replaced with new , as well as the reinforcement 55 - line installed. III-IV 110 kV , " Alat " I " Salyan " the I " Lankaran " and more than 5 lines (HX) 21 km part of reconstruction , insulators were changed from 310 to 100 lines of Prop 14 was repaired and installed lights.
It should be noted that similar repair work was carried out at 35 kV and 27 km line has been revised during the reporting period , the 80 and 25 line insulators have been replaced with new fixtures. At the same time , has more than 40 rows reinforcements.
According to information provided by the source during the reporting period 110 kV "Masalli ", "Neftchala " , "Boradigah" and several other types of repair work carried out in various substations, overhead lines , including non- oil circuit breakers were replaced with new place.
It should be noted that an organization belonging to the "Jihazgayirma ", "№ 762 ", " IPZ ", "Lerik" mode and transformers "Abdulabad" normal have been renovated and brought their own strengths . Incidentally, the 110 kV belonging to the "South" to 40 MVA transformer substation 2 renovated.
Finally, it should be noted that the voltage of 35 kV and above transmission lines and substations to ensure fire safety equipment checks found indispositions removed, cleaned of oil from the cover of their environment, as well as protection zones and subzones TL , which can cause a fire cleared.