QƏNAƏTBƏXŞ NƏTİCƏLƏR ƏLDƏ EDİLİR
Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Astara” elektrik stansiyasında aqreqatların dayanıqlı işi ilə əlaqədar istismar həddinə uyğun növbəti texniki xidmət yerinə yetirilmişdir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, stansiyada ötən ay da uğurlu nəticə əldə edilmişdir. Belə ki, cari ilin noyabr ayında enerji obyektində 24,3 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, stansiyada cari ilin 11 ayı ərzində bu rəqəm 234,1 milyon kilovatsaat təşkil etmişdir.
Səmərəlilik baxımından yüksək standartlara cavab verən “Astara” elektrik staniyasında enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilərdə də müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən o da bildirilir ki, iş səmərəliliyinin artırılması, mövsümə hazırlıq üzrə tərtib edilmiş tətbirlər planına uyğun olaraq cari ilin son 3 ayı ərzində 7 aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq yerinə yetirilib. Eyni zamanda 3 saylı aqreqat da əsaslı təmirdən sonra işə qoşulmuşdur. Bundan əlavə, ilkin yağ nasoslarında təmir işləri aparılmış, ventilyasiya mühərriklərinin yastıqlarına və hava kompressoruna da texniki qulluq göstərilmişdir. Qış mövsümü ilə əlaqədar olaraq lazımi miqdarda sürtkü yağları və kimyəvi reagentlər ehtiyatı toplanmışdır. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Stansiyada yanğın təhlükəsizliyi məsələləri də daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, stansiyada yanğın təhlükəli obyektlərə mütəmadi olaraq baxış keçirilir qeydə alınan ən kiçik nasazlıqlar belə aradan qaldırılır. Xatırladaq ki, ümumi gücü 87 MVt olan bu stansiya 10 aqreqatdan ibarətdir.

SATISFACTORY RESULTS ARE ACHIEVED
The following technical service was implemented at "Astara power plant" which was built by application of the most modern technology.
According to the information given by the power plant to the Press – release of "Azerenergy" JSC, successful results were also achieved last month. Thus, the energy facility in November of this year was 24.3 million kWh of electricity produced . It should be noted that during the 11 months of this year the figure was 234.1 million kWh.
It meets the highest standards in terms of efficiency , "Astara" transmission and distribution of electric energy system sustainable , stable operation and maintenance is carried out as a result of targeted measures to increase the production of electrical energy were achieved with other technical indicators .
According to the source , improve work efficiency , measures plan drawn up in preparation for the season over the last 3 months of the current level of 7 units, operating in accordance with the next maintenance has been performed . At the same time, unit 3 connected after repairs . Moreover, the oil pumps were repaired , compression engines bags shown in the technical service . Winter season in connection with the provision of a sufficient number of lubricants and chemicals are collected . Currently devices operate in accordance with the dispatch schedule.
Fire safety issues in the spotlight. Thus, the fire station from dangerous objects are checked on a regular basis , even the smallest problems are eliminated. Recall that the total capacity of the plant is 87 MW consisting of 10 units.