ENERJİ TƏCHİZATINA DİQQƏT ARTIRILIR
Digər bölgələr kimi, Siyəzən rayonunun sakinlərinin elektrik enerjisinə tələbatının normal səviyyədə təmin olunması daim diqqət mərkəzindədir.
“Siyəzən Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 970 kilometrə yaxın 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lər və ümumi gücü 105 MVA-ya yaxın olan 390-dan artıq transformator vasitəsilə həyata keçirilir. Şəbəkənin mövsümə hazırlıq çərçivəsində nəzərdə tutulan bütün işlər plan-qrafikə uyğun olaraq yüksək səviyyədə icra olunur. Belə ki, cari ilin son üç ayında isə 10 və 6 kV-lik xətlərin 2,7 km-ə yaxın hissəsi yenilənmiş, 20 km-də təmir işləri aparılmış, 7 km-ə yaxın naqil tarımlanmış və budama işləri aparılmışdır. 0,4 kV-lik xətlərdə isə 4,7 km-ə yaxın naqil yenisi ilə əvəz edilmiş, 10 km-dən artıq hissədə təmir işləri aparılmış, 3 km-dən artıq naqil tarımlanmışdır. Eyni zamanda 20-dən artıq dayaq dəyişdirilmiş və xeyli sayda dayaq isə düzləndirilmişdir. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid olan 17 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 30-dan artıq transformator isə təmir edilmişdir.
“Üçot işinin düzgün təşkili ilə əlaqədar həyata keçirilmiş tədbirlər də ümumi vəziyyətə müsbət təsir göstərib. Artıq əvvəlki illərlə müqayisədə sərfiyyatın nisbətən sabitləşməsi həm verilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin yüksəlməsinə, həm də avadanlıqların istismar müddətinin uzanmasına səbəb olmuşdur”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, müəssisə üzrə cari ilin noyabr ayında 8,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 516 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 21 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə 3,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 342 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 15 faizə yaxın çoxdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 11 ayı ərzində isə 82,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 932 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 27,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 2,9 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizdən artıq olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki, görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir. Başlanan tədbirlərin növbəti rüblərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

ATTENTION IS INCREASING FOR ENERGY SUPPLY
According to the information given by Siyazan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 10,970 km of distribution networks , power supply, 6 and 0.4 kV  and a total capacity of 105 MVA, which is implemented through more than 390. Network in preparation for the season according to the schedule outlined in the work plan is carried out at a high level . Thus, during the last three months of this year , while 10 and 6 kV part of the new 2.7 - km, 20 km repaired , about 7 km of wire were stretched and pruning work. 4.7 km of 0.4 kV cable was replaced with newer , more than 10 km have been renovated unit , wires were stretched for 3 km . At the same time , indicates a change of more than 20 and are aligned in a large amount. It should be noted that , belonging to 17 different types of repairs performed on the TM with more than 30 were repaired transformers .
"Proper accounting measures taken in connection with the organization had a positive impact on the overall situation . Relatively stable compared with previous years, but the scarf has improved the quality of electricity , but also caused a prolongation of the useful life of equipment," - said the source told him that in November this year to 8.9 million kWh of electricity consumed , consumption in the same period last year more than 516,000 kWh. Absolute increase compared to the same period last year by more than 21 percent. In particular , the resident population of 3.7 million kWh of electricity was used na342 000 more than in the same period last year . Payment in comparison with the same period last year , an increase of 15 percent. By the way, in the 11 months of this year was 82.5 million kWh of electricity used . As a result , compared to the same period last year decreased consumption of 932 kWh, while the absolute increase was about 2 percent. In particular , the consumption of the population was 27.5 million more than in the previous year, the consumption of more than 2.9 million kWh. The absolute increase was more than 14 percent. Finally, it should be noted that all reasonable measures to prevent the loss and energy consumption, indicating the total payment increases. Measures will be continued at the beginning of the following quarter.