QOBUSTAN EŞ: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Xidməti ərazilərində daha dayanıqlı elektrik enerjisi təminatının yaradılması məqsədilə “Sumqayıt Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) balans mənsubiyyətinə daxil olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarda bir sıra cari və əsaslı təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Eyni zamanda REŞ-in əlaqələndirdiyi Elektrik Şəbəkələində (EŞ), o cümlədən “Qobustan” EŞ-in xidməti ərazisində də yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə tədbirlər planına uyğun olaraq, cari ilin son üç ayı ərzində 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə aparılan yenidənqurma və təmir işləri zamanı 90 dan artıq dayaq basdırılmış, 145 travers quraşdırılmış, 23,1 km-ə yaxın naqil yenilənmiş, 2,4 km-dən artıq isə SİP kabel xətti çəkilmişdir. Eyni zamanda elektrik qurğularının quraşdırılması qaydalarına uyğun olaraq RLND tipli 3 ədəd xətt ayrıcısı da quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində 13 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, bir transformator təmir olunmuş, ümumi gücü 1400 kVA olan iki yeni transformator da quraşdırılaraq istismara verilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə isə, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidmət ərazisində 1,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 159 min kilovatsaata yaxın azdır. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 15 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 175 min kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım 15 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin noyabr ayında daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 1,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın artararaq 17.2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş 5 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 987 min kilovatsaata yaxın artaraq 12,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 1,4 faiz artmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 15 istehlakçının (bu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddr) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 16,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 990 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 140-dan artıq (bunun 120-ə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddr) qayda pozuntusuna görə 152,4 min kilovatsaatdan artıq (bunun 126,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddr) itirilmiş elektrik enerjisinin 9,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 65 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

GOBUSTAN EN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED
Some capital and maintenance repair work were implemented at TL and s/s belonging to Sumgait Regional Electric Network in order to create much more stabile electric energy support at the service territory. By the way, reconstruction measures were operated at Electric Network by the way at the territory of Gobustan” EN.
According to the information given by mentioned EN to the Press  - release of “Azerenergy” JSC, during the last three months of the year 10 and 0.4 kV during the renovation and repair of more than 90 stands were grounded , traverses 145 installed, upgraded cable 23.1 km , 2.4 km from the SIP cable was installed. At the same time , the installation of electrical installations in accordance with the rules type 3 line separator installed. It should be noted that the corporate service territory TM 13 different types of repairs carried out and repair of the transformer , which has a total capacity of 1400 kVA were installed two new transformers.
According to information received from the source at the enterprise service territory in November by 1.8 million kWh of electricity consumed , consumption of 159 kWh less than the same period last year. The total amount of payments compared to the same period last year increased by 15 percent. In particular, compared to the same period last year more than 175 thousand private consumption decreased , the absolute increase was 15 percent. It should be noted that in November this year , private consumption has more than 1.3 million . It should be noted that during the 11 months of this year compared with the same period of the previous year's consumer artararaq 17,200,000 kWh to 1.6 million kWh. As a result , compared to the same period last year , an increase of 5 percent fee. In particular , the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year , an increase of 12.3 million kWh to 987 kWh. Payment has been increased by 1.4 percent compared to the same period last year.
The source also said that the company's service territory during raids in November 15 consumers (consumers (population ) group) rules were found . Discovered violations of rules were acted and 16,500 manat use value losses of 990 kWh of electricity was restored. Finally, it should be noted that during the 11 months of this year , more than 140 have been found during a raid of ( nearly 120 consumers (population ) group) violations of more than 152.4 million ( about 126 , and more than 3,000 consumers (population ) group) loss of electricity , the use value of more than 9,1. Actions carried out by more than 65 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.