MÜHÜM ADDIMLAR ATILIR
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə elektrik şəbəkəsi müəssisələrində mühüm addımlar atılır. Əməkdaşlarımız həmişə olduğu kimi, bundan sonra da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər”.
Bu barədə “Naftalan” elektrik şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir. Cari ilin son üç ayı ərzində müvafiq tədbirlər uğurla yerinə yetirilmişdir. Qeyd edək ki, 10 kV-lik I “Sanatoriya” və şəhər mərkəzində 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətləri və 16 transformator məntəqəsində icra edilmiş müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri eyniadlı ərazi vahidlərində enerji daşıyıcıların dayanıqlığını daha da artırmış, iş qabiliyyətini daha da gücləndirmişdir. Qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlər planı qış fəslininuğurlu keçməsinin qarantıdır.
Mənbədən o da bildirilir ki, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə müxtəlif gərginlikdə olan xətlərin trassası yaşıl kütlədən, TM-lərin ərazisi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
“Elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 4 qayda pozuntusu faktı (bunun 3-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) aşkar olunmuşdur. Nəticədə 16,4 min kilovatsaata yaxın (bunun 13,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 985 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və debitor borcun qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 161 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş mütləq 4 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 76 min kilovatsaat artaraq 329 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 459 min kilovatsaatdan çox artaraq 12,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 353 min kilovatsaat artaraq 3,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki, dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənəvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.

IMPORTANT STEPS WERE TAKEN
Important steps were taken in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. As always, the staff will further enhance the quality of services provided to consumers, while maintaining the level of technological losses in certain commercial losses will continue to take measures to prevent .
It was noted in the information given by “Naftalan electric network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC. During the last three months of the year and appropriate measures have been successfully implemented . Note that the first 10 kV " Sanatorium" in the city center and 0.4 kV transmission lines and transformer stations of 16 different types of repair and restoration work was carried out in the same areas of energy , stability, strengthen performance . Should be noted that the action plan is guarantee to pass the winter.
According to the source , the focus on fire safety measures in the network. In order to ensure the safety of fire lines of different voltage trace of green mass , which can cause a fire in the TA and other remedial measures were waste.
belong to a group ) were found. As a result , 16.4 kWh ( 13,7 kWh than its domestic subscribers belong to a group of consumers) 985 manat use value of the loss of electricity was restored. In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year , part of the debt , the debtor and the debtor's debt has been repaid , the appropriate action is taken to pay the remaining amount.
The source also said that in November this year , 1.2 million kWh of electricity was used by the company. Consumption compared with the corresponding period last year, more than 161 kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by 4 percent. In particular , the constant people consumer group , compared with the same period last year , an increase of 329 thousand to 76 thousand kilowatt- hours kWh. The absolute increase was 7 percent. It should be noted that during the first 11 months of the current consumption of 459 kWh, compared to the same period last year , an increase of more than 12.1 million kWh. Payment in comparison with the same period last year  increased by 6 percent. In particular , private consumption , compared to the same period last year , an increase of 353,000 kWh to 3.2 million kWh. The absolute increase was 9 percent. Finally, it should be noted that on a regular basis in order to ensure the sustainability of traditional repair work continues.