Əhalinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı bölgələrdə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülməkdədir. “Balakən Elektrik Şəbəkəsi” rayon ərazisində elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli paylanması, satışa ötürülən enerjinin istehlak dəyərinin ödənilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Sözügedən şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisi ilə təminatı daha da yaxşılaşdırmaq, həmişə olduğu kimi bu qış mövsümündə də istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər görülmüşdür. Belə ki, son üç ayı ərzində 10-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində 2,2 kilomer təmir işləri görülmüşdür. Buraya 10 kV-lik “Qabaqçöl”, “Mazımqaray”, rayonun Şərif, Hənifə, İtitala və digər kəndlərdə olan 0,4 kV-lik xətlər daxildir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 40 transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, rayonun enerji təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmləndirmişdir.
Qeyd edək ki, burada da əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər bu istiqamətdə mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.
“Həyata keçirilmiş və hazırda davam etdirilən işlər paylayıcı şəbəkənin daha da səmərəli və dayanıqlı işləməsinə imkan verəcəkdir” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 3,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 217 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 12 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 356 min kilovatsaata yaxın azalaraq 2,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizdən çox olmuşdur. Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 569 min kilovatsaat artaraq 39 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən cari ilin 11 ayı ərzində istehlak edilmiş elektrik enerjisinə görə ümumi ödəniş mütləq 11 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 23,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1.6 milyon kilovatsaat azdır. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıqdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 330 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 306,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 78,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 72 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, cari ilin noyabr ayında isə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 40-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 46,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

Systematical and purposeful measures are implemented in the line of improving of electric energy supply of people. Population data to improve power supply and include targeted action . "Balaken Electric Network" are more stable and reliable distribution of electricity in the region , the cost of consumed energy transmitted in the direction of the market continues to operate successfully .
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, to improve nutrition in the enterprise, as always , the winter season to ensure uninterrupted supply of electricity to consumers is an important work has been done . Thus, during the last three months 2,2 km 10-0,4 kV lines were repaired . This 10 kV "Gabagchol", "Mazımqaray" Sharif region, Hanifa , and other villages Ititala 0,4 kV line . At the same time , 40 transformer stations belonging to the enterprise different types of repair work carried out . Overall , energy region as a result of measures implemented in the energy sector strengthened.
It should be noted that the focus on health and safety. To raise the level of professionalism and constant attention. Emergency Preparedness For this , various training courses . Occupational health and safety at the proper level . Employees are regularly instructed in this direction.
"The work carried out , and the continued operation of the distribution network will enable more efficient and sustainable " - source also noted that in November this year , 3.8 million kWh of electricity was used by the company , which last year was less consumption of 217 kWh at the same period. Payment must be compared with the same period last year , an increase of 12 percent. In particular , the consumption of the population , compared to the same period last year, more than 2,4 million, 356 000 kWh reduction . The absolute increase was 8 percent. The source also said that during the 11 months of this year compared with total consumption of 569 kWh consumption for the same period last year , an increase of more than 39 million kWh. Within 11 months of this year compared with the same period last year, electricity consumption increased by 11 percent for full compensation . In particular , the consumption of the population was 23.9 million kWh , or 1.6 million kWh consumption is less than the corresponding period last year. Absolute increase by more than 6 percent.
According to information received from the source area service company for 11 months of the current year and 330 violations were observed at 1 million 306300 manat use 78.4 kWh cost of electricity has been restored. During the reporting period , 72 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity . Incidentally, in November of electricity during a raid on verifying compliance with rules 40 consumers were observed complete loss of electric power to more than 46,300 in 2800 manat use value was .
Classification of violations based on information provided by the consumer groups, and the electricity is still off-line use in the event of violations of the most common and was found consumers (population ) group.