İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, həmçinin itkilərin azaldılması məqsədilə müxtəlif gərginlikli paylayıcı və ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, energetiklərin  ən mühüm vəzifələrindən biridir. Şəbəkələrin mövsümə hazırlanması ilə bağlı həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində mövcud iqlim şəraitində xoşagəlməz hadisələr baş verməmişdir. İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında daha da yüksək kəmiyyət və keyfiyyət dəyişikliyinə nail olunmuşdur.
“Goranboy Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Ağamalıoğlu”, “Xınalı”, “Qazanbulaq” və s. xəttlərdə, həmçinin Xanqərvənd, Balakürd, Yolqullar və digər kəndlərdə və rayon mərkəzində olan 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir zamanı xətlərin ümumilikdə 1,2 km-i yeni naqillə əvəzlənmiş, 20-dən artıq dayaq dəyişdirilmiş və 30-a yaxın travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 550 metr SİP kabel xətti çəkilmiş, 28,2 km-dən artıq xəttdə isə təmir işləri həyata keçirilmişdir. Paralel olaraq 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə dayaqlar düzləndirilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 60-dan artıq  TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır və iki transformatorda təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər məlumata görə, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 70-dən çox qayda pozuntusu (bundan 36-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar olunmuş, 592,5 min kilovatsaatdan artıq (bunun 93,5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 35,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı isə 525-dən çox istehlakçının (bundan 323-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 4 milyon 184,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 27,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 251 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və debitor borcun qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin noyabr ayında ümumilikdə 18,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,9 milyon kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 776 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faiz olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 11 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9.3 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 197,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 37,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,7 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır.

URGENT MEASURES GIVE ITS RESULTS
To provide consumers with reliable, high-power, as well as a variety of voltage distribution and transmission facilities in order to reduce losses and Overhaul, energy is one of the most important tasks. Network associated with the preparation of the season as a result of targeted measures adverse events were not observed in the present circumstances. Supply of electricity to consumers at a higher quality and quantity of change was achieved.
According to the information given by “Goranboy Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, during the last three months of this year , belonging to 10 kV "Aghamalioghlu", "Khinali", "Gazanbulag" and so on. line and Khangarvend, Balakurd, Yolqullar and other villages and towns in the center of 0.4 kV distribution networks in different conditions were performed in 1.2 km lines have been replaced by new wire support changed more than 20 and 30 - mounted extends much . SIP 550 meters of cable has been installed at the same time, more than 28.2 km line repairs were carried out . parallel, the stands were 10 and 0.4 kV , and traces of green mass size cables have been restored and cleaned.
According to the source , the company owned more than 60 TP repair work was carried out , and two transformers were repaired and connected to the network .
According to a source in the territory service company in November this year , there were more than 70 violations found during a raid ( that 36 percent of consumers ( population) belong to the group ), more than 592 500 (93 5000 kW for residential consumers ( population) belong to the group ) allowed electricity was restored to 35.6 manat use value . It should be noted that during the raids carried out within 11 months of the year , more than 525 consumers ( 323 percent of consumers (population ) belong to the group ) rules were found 4 million 184.1 thousand kWh (about 27 600 more than 1 million consumers (population ) belong to the group ) allowed electricity has been restored to 251,000 manat use value . In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year , the debtor and the debtor debt was repaid debt set to pay the remaining amount of the relevant measures . It should be noted that, in general , in November this year was 18.9 million kWh of electricity consumed in the same period last year , the consumption of more than 1.9 million kWh. In particular, it was used by the constant private consumer group , 4.4 million kWh of electricity . Consumption compared with the same period last year increased by 776,000 kWh, while the absolute increase of 2 percent.
Incidentally, the total consumption during the 11 months of this year compared with the same period last year increased by 9.3 million to 197.6 million kWh. The absolute increase was more than 6 percent . In particular , the consumption of the population was 37.3 million kWh. As a result , compared to the same period last year and decreased consumption by 4.7 million kilowatt-hours , payment must be increased by 5 percent.