“Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsi”ndə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatlarını daha da dayanıqlı şəkildə ödəməyə imkan verir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayon əhalisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində heç bir problem yoxdur. Belə ki, Kürdəmirdə elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri və yarımstansiyalarda yenidənqurma və təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Kolxoz-1”, “Telestudiya”, “Cənub”, “Ərəbqubalı” və digər bir neçə HX-də ümumilikdə 5 km-dən artıq məsafədə təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Təmir-bərpa işləri rayonun Sığırlı, Carlı, Qocalı və digər bir neçə  kəndlərində, o cümlədən Kürdəmir şəhəri ərazilərində olan 0,4 kV-lik EVX-lərdən də yan keçməmiş və sözügedən dövrdə bu xətlərin ümumilikdə 9,6 kilometrə yaxın hissəsində müvafiq işlər görülmüşdür. Bütün bunlarla yanaşı son üç ay ərzində Kürdəmir rayonu üzrə 35 müxtəlif güclü transformator əsaslı və cari təmir edilərək yüksək iş rejiminə gətirilmişdir. Qeyd edək ki, həyata keçirilən analoji tədbirlər yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsaslı zəmin yaradır.
Mənbədən o da bildirildi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə halları var. Baş verən belə hadisələri aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Qayda pozuntuları müvafiq şəkildə aktlaşdırılır. Belə ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 660 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 863,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 111,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 48 faizdən artıq hissəsininin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, 2013-cü ilin noyabr ayında isə 330 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 764,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 45,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 11,7 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 749 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş isə mütləq 9 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 129 min kilovatsaata yaxın artaraq 5,4 milyon kilovatsaata ayxın olmuşdur. 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 11 faiz olmuşdur. Onu da  qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,7 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 117,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5.5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 49.2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə bir faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi təmin edilib, EVX-lərin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

Carried out purposeful measures in “Kurdamir Electric Network” makes opportunity for supplying of the consumers with stabile electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, quality and sustainability of the region's population , there is no problem with the power supply . Thus, in order to inaugurate the transfer of power quality and continuous power lines, transformer stations and substations , reconstruction and repair work was carried out . In particular, during the last three months of this year 10 kV " Kolkhoz - 1 ", "Telestudiya", " Janub", "Erebgubalı" and several others at a distance of 5 km in TL repair work is carried out .
Repair work district Sighirli, Jarly , Gojali and several other villages in the city , including 0.4 kV lines Kurdamir side , or in the period was 9.6 km . Along with all of the last three months Kurdamir 35 transformers of various capacities and repair work brought high. It should be noted that similar measures in substations, transmission lines , provides a solid basis for trouble-free and stable operation.
The source said that there are times when using a counter in the network. Conducted to detect such events taking place every day. Prepared in accordance with rule violations. So , for 11 months of the year , 660 applications during spot checks were found 1million 863 800 to 111.8 kWh electric power was restored allowed value . Actions carried out in 48 per cent of this sum was repaid parts pay the remaining amount and the corresponding events are held . In particular, in November 2013 , 330 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of rules were acted in 45900 kWh of electricity was restored allowed manat use value .
The source also said that the company in November of this year, was used 11.7 million kWh of electricity. Consumption compared with the corresponding period last year, more than 749,000 kWh. Compared with the same period last year increased by 9 percent payment . In particular , the constant people consumer group , compared with the same period last year , an increase of 129 kW to 5.4 million kWh. Compared with the corresponding period in 2012 , while the absolute increase of 11 percent. It should be noted that during the first 11 months of the current consumption of 4.7 million kWh, compared to the same period last year , an increase of 117.4 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 3 percent. In particular , private consumption by 5.5 million kWh , compared to the same period last year , an increase of 49.2 million kWh. The absolute increase was more than one percent .
It should be noted here that the proposed measures are implemented in order to ensure fire safety. In particular , fire fighting equipment is provided with a capacity of fat protection zones TL TM and areas of dry grass and the edges of objects , dirty oil , cover and peeled stems from the creation of transformers.