MÖVCUD QAYDALARI POZANLARA QARŞI TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Mövsümə hazırlıq çərçivəsində “Ağcabədi Elektrik Şəbəkəsi”ndə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilmişdir. Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin son üç ayı ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Qaraxanlı”, “Qaravəlli”, “Sarcalı”, “Saybalı” və digər hava xəttlərinin ümumilikdə 6 kilometrdən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda rayonun Köyük, Şahsevən, Hacıbədəli və digər 12 kəndində, Ağcabədi şəhər ərazisində yerləşən 0,4 kV-lik xətlərin isə ümumilikdə 5,4 km-dən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Qeyd edək ki,  sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformatorların 34-ü təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, 110 kilovoltluq "Ağcabədi" yarımstansiyasındakı 110 kV-lik yağ açarının müasir tipli eleqaz açarı ilə dəyişdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, şəbəkənin tamamilə yeniləşdirilməsi istiqamətində də məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirilməsi, o cümlədən SİP kabelin çəkilməsi və smart-kart tipli sayğacın quraşdırılması nəzərdə tutulur. Bu eyni zamanda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da rol oynayır. Ümumiyyətlə isə rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin  normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir. Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarlnda qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək. Bu da öz növbəsində sərfiyyatın müəyyən qədər azalmasına səbəb ola bilər.  Nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza halları minimum səviyyəyə enəcəkdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 860-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 230,5 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 133,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 2190-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 13 milyon 800,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 828,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 37 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Məlumat verildiyi kimi, cari ilin noyabr ayında müəssisə üzrə 23,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 4,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 11 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 260,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 911 min  kilovatsaata yaxın artaraq 36,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.

RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED AGAINST VIOLATIONS OF RULE
Some important measures were implemented at “Aghjabadi Electric Network” in the line of preparation to season. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, During the last three months of this year , belonging to 10 kV "Garakhanli", "Garavelli", "Sarjalı", " Ice" and other airlines , completely different kinds of repair work carried out over 6 km. Meanwhile Koyuk, Shahseven, Hajibedeli and 12 other villages located throughout the city Aghjabadi total of 5.4 km of 0.4 kV were repaired more . Notice that belonging to the enterprise transformers were repaired and put into 34.
The source also said that the 110 kV  breakers "Agdjabedi"  s/s 110 MV with contemporary style will be changed.
Furthermore, the implementation of measures in the full upgrade the network , SIP, including smart cards meters of cable to be installed. At the same time preventing the illegal use of electric power, plays a role. In general, the illegal use of electricity consumers in the region against the crackdown . Propaganda in the creation of normal levels of attention. Measures taken have been used more electricity in winter months results in not having any effect on the prevention of unlawful interference. This in turn may lead to lower settings scarf. As a result of accidents that may occur in the equipment used during operations decreased to a minimum.
According to a source at the enterprise service territory during raids in November this year , more than 860 have been found in violation of consumers. Discovered violations of rules were acted and more than 2 million 230,5 133,8 thousand manat use value of the loss of electricity was restored. It should be noted that during the first 11 months of service during raids in 2190 were nearly 13 million kWh 800800 violations allowed electricity was restored to 828.1 manat use value . Actions carried out in 37 per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the company, in November this year , was used 23.8 million kWh of electricity. Consumption compared with the corresponding period last year, more than 1.1 million kWh. In particular , the consumption of 1.6 million compared to the same period last year , an increase of more than 4.7 million kWh. By the way, during the first 11 months of the current consumption of 3.9 million kWh, compared to the same period last year , an increase of 260.6 million kWh. In particular , private consumption , compared to the same period last year , an increase of 36.4 million kWh to 911 kWh.
Finally, it should be noted that the reconstruction and repair work will continue over the next few months.