MÖVCUD QAYDALARI POZANLARA QARŞI TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində “Cəlilabad Elektrik Şəbəkəsi”ndə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib.
Sözügedən şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik EVX-lərin 6 km-ə yaxın hissəsi yenidən qurulmuş, 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 5,9 km-dən artıq hissəsində isə əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların giriş xəttinə 800 metrə yaxın koaksial kabel çəkilmiş, 3,4 km-dən artıq 0,4 kV-lik xətt isə SİP kabellə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 9-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və müxtəlif gücdə dörd transformator da əsaslı təmir edilərk istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində bir TM-də quraşdırılaraq istismara verilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin texniki iqtisadi göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, cari ilin oktyabr ayında rayon üzrə elektrik enerjisi istehlakı 245 min kilovatsaata yaxın artaraq 8,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizdən çox artmışdır. O cümlədən daimi əhali istehlakçı qrupuinda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 0,5 faiz artaraq 6,8 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizdən çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə ümumilikdə 92,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 321 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 12 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 2 faizə yaxın azalaraq 71,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın olmuşdur “Rayonda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən abonentlərə qarşı sərt tədbirlər görülür. Təbliğat işinin normal səviyyədə qurulmasına da ciddi diqqət yetirilir. Görülən tədbirlər elektrik enerjisindən daha çox istifadə olunduğu qış aylarında qeyri-qanuni müdaxilələrin qarşısının alınmasına təsirsiz ötüşməyəcək. Bu da öz növbəsində sərfiyyatın müəyyən qədər azalmasına səbəb ola bilər. Nəticədə istismar zamanı istifadə olunan avadanlıqlarda baş verə biləcək qəza halları minimum səviyyəyə endiriləcəkdir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 50 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 104,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə 540-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 2 milyon 213,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 132,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 77 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

RELEVANT MEASURES ARE IMPLEMENTED IN THE LINE OF VIOLATIONS OF RULE
Some important measures are implemented in “Jalilabad Electric Network” in the line of autumn winter season.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, during the last three months of this year , belonging to 10 kV and about 6 km from the reconstructed, 10 and 5.9 km of 0.4 kV overhead is part of overhaul of more performing. At the same time, smart shopping for installing meters meters of coaxial cable input line 800 , more than 3.4 km of 0.4 kV was replaced by type SIL. Also belonging to the enterprise TP 9 different types of repair work is carried out in four different power transformers have been repaired and put consumers. It should be noted that during this period , TP put into operation at the facility.
The report also said that as a result of technical and economic indicators of positive dynamics was observed. So, in October of this year in the region increased by 8.8 million kWh of electricity consumption 245 kWh. Payment of cost of electricity consumed in comparison with the same period last year increased by more than 8 percent. Consumers including private consumption increased by 0.5 percent compared to the same period last year was 6.8 million kWh. The absolute increase was 5 percent. By the way, for the last 10 months , has been used a total of 92.3 million kWh of electricity , and that the consumption of 321,000 more than last year. Payment must be compared with the corresponding period last year , an increase of 12 percent. In particular , the constant people consumer group 2 percent compared with the same period last year, the decrease in consumption was 71.9 million kWh. The absolute increase was about 14 percent " of the illegal use of electricity consumers in the region against the crackdown . Propaganda in creating normal levels of attention. Measures have been used more electricity in the winter months leads to having ineffective in preventing illegal intrusions . This in turn can lead reduce setup scarf. were found 104 500 kWh of electricity manat use value of 6.3 was restored. should be noted that during the 10 months of this year , more than 540 violations were found at 2 million 213.6 132.8 kWh allowed electricity was restored value . during the reporting period , 77 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity .