“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şirvan Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 6 və 0,4 kV-lik xətlərin bir kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarəti gücləndirmək məqsədilə yenidənqurma işləri aparılmış və 0,4 kV-lik xətt “SİP” tipli kabellə əvəz edilmişdir. Bundan əlavə “smart” tipli kart sayğaclarının quraşdırılması üçün sayğacların girişinə ümumilikdə 1,6 kilometrə yaxın uzunluğunda koaksial kabel çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində və təmir qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə 250 kVA gücündə bir transformator məntəqəsi quraşdırılaraq istismara verilmiş və müxtəlif gücdə dörd transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbənin bildirdiyinə görə, burada cari ilin oktyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 25,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə 40 qayda pozuntusu aşkar edilmiş, 1 milyon 809,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 108,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş və onun 24 faizə yaxın hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş, qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə ümumilikdə 26,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 65 min kilovatsaat azdır. Ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 174 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 17 faizə yaxın çoxdur. Cari ilin 10 ayı ərzində isə ümumi istehlak 276 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 11,1 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə 28 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 34,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

THE NETWORK IS READY FOR SEASON
Transmission infrastructure to ensure effective delivery of electricity to consumers is essential for high-quality , sustainable basis. For this purpose, the amount of work done in recent years has expanded the electricity distribution networks .
According to the information given by “Shirvan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work was carried out. Specifically, in the last three months of the current year and the lines 0 4 kV 6 km part was renovated. at the same time , in order to strengthen the control meter account complete reconstruction of 0.4 kV and type "SIP" cable was replaced. Moreover, the "smart" card type meters for the installation of meters at entering the coaxial cable length of 1.6 km .
It should be noted that in the reconstruction and repair in accordance with the schedule of 250 kVA and various plants have been set up in four transformers have been restored and connected to the network .
According to the source , during the raids in October this year , rule violations electricity 10 , 25.3 and 1.5 kWh of electricity was restored allowed value . It should be noted that during the 10 months of this year were 40 violations 1 million  809800 kWh of electricity was restored allowed to 108,6 manat use value and repaid during the reporting period , 24 percent provided to pay the remaining amount of the relevant measures.
The total amount of payments by 10 percent compared with the same period last year increased. By the way, more than 2.7 million people have been consumed by consumer groups that consumption 174 thousand more than last year. Payment must be compared with the same period last year , an increase of 17 percent. During the 10 months of this year , total consumption of 276 million kWh. As a result , compared to the same period last year to 11.1 million kWh consumption decreased , payment shall be increased by 28 percent.
Finally, it should be noted that repair work is carried out to increase the level of exploitation, but also plays an important role in the payment of electricity bills .