İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şabran Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri görülüb. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Rəhimli”, “Qorqan”, “Düzbilici”, “Çölquşçu” və digər hava xəttlərinin (HX) 1,5 kilometri yenidən qurulmuşdur. Bu məqsədlədə 24 ədəd yeni dayaq basdırılmışdır. Ümumiyyətlə, 10 və 6 kV-lik HX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 2,3 km-i təmir edilmiş, 1,8 km-i isə yenilənmiş və 1,5 km məsafədə naqillər dartılmışdır.
Qeyd edək ki, şəbəkə üzrə texnoloji itkilərin azaldılması və texniki tədbirlərin icrası istiqamətində isə 0,4 kV-lik şəbəkələr üzrə 6,2 km-ə yaxın naqil və 36 dayaq dəyişdirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 18 TM və KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 5,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 470 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 333 min kilovatsaata yaxın artaraq 2,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə enerji haqqının ödənişində mütləq artım 7 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə 49,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 806 min kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 20,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3,4 faiz olmuşdur.

Quality and sustainable energy consumers across the country in the direction of repair work carried out in the traditional energy sector. According to the information press service of JSC "Shabran Electric Networks" (EN) According to the information , the area service company had some repair work in preparation for the winter season. Specifically, during the last three months of the current year to 10 kV " Rehimli "Gorgan", "Duzbilici"," Cholqushchu " and other air line (TL) 1,5 km reconstructed. This goals buried 24 new stands. Overall, 10 kV and 6 different types of repair work carried out for TL lines were restored by 2.3 km, 1.8 km and 1.5 km away from the new wires tightening.
Note that the reduction of technological losses in the network and the implementation of technical measures 6.2 km towards 0.4 kV cable networks and 36 stands were changed . It should be noted that the TP and CTP by 18 different types of repairs performed . Along with all the technological
In order to effectively use transformers to reduce losses and value carried loads of power transformers.
The source also said that in October of this year , 5.4 million kWh of electricity was used by the company , that the consumption of 470 kWh more than in the same period last year . In particular ,the constant people consumer group , compared with the same period last year , an increase of 333 000 kWh to 2.4 million kWh. As a result , compared with the same period last year, was 7 percent absolute increase energy payment . It should be noted that during the 10 months of the year , there was used 49.9 million kWh of electricity . As a result , the consumption of 806 kWh, as compared to the same period last year decreased absolute increase of 7 per cent. In particular , the constant people consumer group , compared with the same period last year was 20.4 million kWh, which is 2.2 million kWh. The absolute increase was 3.4 percent.
By the way, to ensure a more sustainable energy supply in the region is underway. Given the current climate, in order to ensure the safety of the fire in the dry grass CTP TM and cleaned , tested and equipped with fire fighting positions. At the same time , the oil volume of the new equipment and gravel in the bottom part of the oil is monitored.