“OĞUZ”da QIŞ HAZIRLIĞI
Respublika ərazisində fəaliyyət göstərən enerji obyektlərində həyata keçirilən təmir-bərpa işləri onu deməyə imkan verir ki, fövqəladə hallar istisna olmaqla, qış mövsümündə istehlakçılar elektrik enerjisindən istifadə zamanı problemlə qarşılaşmayacaqlar. Ölkənin gözəl guşələrindən biri hesab edilən Oğuz rayonunun enerji təchizatında müstəsna rolu olan eyni adlı elektrik şəbəkəsi də bu qəbildən olan ərazi vahidlərindəndir ki, burada yaşayan əhalinin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təminatı həmişə gündəmdə olub.
“Oğuz Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xitmətinə daxil olan məlumata görə, rayon və onun ətraf zonalarını qidalandıran elektrik verilişi xətləri (EVX) və tranformator məntəqələri müntəzəm olaraq yoxlanılır və lazımi tədbirlər yerinə yetirilir.
Məsələn, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Xaçmaz”, “Bayan”, “Yaqublu”, “Sincan” elektrik verilişi xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 3,5 km-dən artıq xəttin dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir. Eyni zamanda müəssisənin xidməti ərazisində olan 0,4 kV-lik xətlərin də 1,5 km-dən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı dayaqlararası naqillər tarımlanmış, əyilmiş dayaqlar bərpa edilmişdir. Bundan əlavə, təmir qrafikinə uyğun olaraq 6 tranfirmator məntəqəsində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidmət ərazisində 5,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 322 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 12 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 283 min kilovatsaat azalaraq 882 min kilovatsaatdan artıq olmuş, ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 19 faizə yaxın artmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ay ərzində müəssisə üzrə elektrik enerjisi istehlakı 56,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən 4.5 milyon kilovatsaat çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş isə 6 faizdən çox mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 106 min kilovatsaata yaxın azalaraq 9,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuş, ödəniş 12 faizə yaxın mütləq artmışdır.
Əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür. Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 60-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilərək 349,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 19,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş, onun 73 faizə yaxın hissəsinin ödənişi hesabat dövründə təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

WINTER PREPARATION IN OGHUZ
Energy facilities operating in the territory of the Republic of repairs, which allows him to speak, except in emergencies, consumers use electricity during the winter season problems. Alex is one of the most beautiful parts of the country, which is the region with the same name, which play a crucial role in energy supply in the network such that the territorial units, with a steady source of electricity to the people who live here have always been on the agenda.
According to the information given by “Oghuz Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, power lines that feed the region and its surroundings (TL) and transformers stations are checked regularly and carried out the necessary measures .
For example, during the last three months of the year up to 10 kV "Xachmaz", "Bayan", "Yagublu", "Sinjab" lines of different types of repair work carried out on the 3.5 km line stability were also reinforced. At the same time at the plant of 0.4 kV was repaired more than 1.5 km . Beside him stands wires were stretched , bent support has been restored. Moreover, in accordance with the schedule of maintenance and repair work was carried out in 6 transformers.
According to the source , enterprise service territory in October this year to 5.9 million kWh of electricity consumed , consumption 322 000 more than in the same period last year. Payment in comparison with the same period last year increased by 12 percent. In particular , private consumption 283 kW , compared to the same period last year, a decrease of more than 882,000 was paid in comparison with the same period last year increased by 19 percent . By the way, for the 10 months of this year, 56.9 million kWh of electricity consumption , compared to the same period last year, more than 4.5 million kWh. Payment compared to the same period last year , an increase of 6 percent. In particular , private consumption 106 kW, compared to the same period last year, an increase of 9.5 million kWh , the payment shall be increased by 12 %.
According to information received , to prevent violations of rule of electric power is also done considerable work in this direction is underway . State seals observed during raids damage , prevent registration of the electric energy meter and other defects detected using the line edge . More stringent measures against those consumers. According to the source , it should be noted that the service area of the company within 10 months of the year during a raid of 60 consumers found violations 349,200 kWh of electricity and 19.2 manat use value is restored, it provides 73 percent of the reporting period were redeemed and related activities held to pay the remaining amount .