ŞƏKİ REŞ: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə digər enerji obyektlərində olduğu kimi Şəki, Zaqatala, Balakən, Qax, Oğuz, İsmayıllı və Qəbələ elektrik şəbəkə rayonlarında da ənənəvi olaraq yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərində təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilir.
Sözügedən elektrik şəbəkələrini əlaqələndirən “Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli EVX-lərdə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı naqillər təmir edilmiş və yanisi ilə əvəzlənmiş, izolyatorlar dəyişdirlmişdir. Buna misal olaraq 110 kV-lik I-IV “Şəki”, I-II “Zaqatala”, “İsmayıllı”, “Əyriçay”, 35 kV-lik “Çeşməli”, “Oğuz”, “Qapəçay” və digər bir neçə hava xətlərində (HX) görülmüş işləri göstərmək olar.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “İpək Kombinatı” və “Əyriçay” yarımstansiyalarının hər birində 16 MVA transformator təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Şəki”, “Cəfərabad”, “Zaqatala” yarımstansiyalarında və onun yardımçı avadanlıqlarında əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Təmir-bərpa işlərinə yağ və vakuum açarlarının, ayrıcıların əsaslı təmiri, yarımstansiyanın torpaqlanma konturunun bərpası və digər işlər daxildir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik “Oğuz”, “Taxılçılıq” və digər yarımstansiyalarda həyata keçirilmiş oxşar təmir işləri ilə paralel olaraq ümumi gücü 6,5 MVA olan 2 ədəd transformatorda təmir edilmişdir.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daha da gücləndirilmişdir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Mənbə cari ildə nəzərdə tutulmuş digər təmir işləri barəsində onu da bildirdi ki, 110 kV-lik I-II “Şəki”, II “Zaqatala” və digər bir neçə EVX-lərdə əsaslı təmir işlərinin aparılmasına başlanılacaqdır. Eyni zamanda 110 kV-lik “Balakən” və 35 kV-lik “Qabaqçöl” yarımstansiyalarında da müxtəlif təyinatlı əsaslı təmir işlərinin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

SHAKI REN: REPAIR WORK IS CONTINUED
Traditional repair restoration and reconstruction measures were implemented at s/s and TL of “Shaki”, “Zagatala”, “Balaken”, “Gakh”, “Oghuz”, “Ismayilli” and Gabala regions in order to prevent of any problem in the line of supporting of the consumers with quality and stabile electric energy.
According to the information given by Shaki Regional Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to the enterprise and high voltage of 35 kV TL last three months of the year during the repair work carried out in various types of cables have been repaired and replaced, change insulators. As an example , 110 kV I-IV " Shaki ", the I-II "Zagatala", " Ismayilli ", " “Eyrichay” " 35 kV "Cheshmeli", " Alex ", "Qapachay" and several other lines (HX) work is done .
It should be noted that the technical indicators in order to improve the balance belonging to 110 kV " Silk Factory " and "Ayrichay" 16 MVA transformers at each substation has been renovated . At the same time, 110 kV "Shaki ", "Djafarabad", " Baku " with and its auxiliary equipment repair work is carried out. Repairs and restoration of oil and vacuum circuit breakers, disconnectors repair , restoration and other work unit substation grounding.
According to information provided by the source , 35 kV belonging to the enterprise , "Oghuz", "Takhilchilig" , and similar repair work is carried out in parallel with other units with a total installed capacity of 6.5 MVA has been refurbished 2.
"In addition, in lines some measures have been taken to prevent the loss of energy," - said a source briefed on fire safety measures , and that , further enhanced fire safety measures . Thus, the transmission lines and substations zone protected areas of dry grass, oil with a capacity of about equipment cleaned of oil cap . At the same time, the protection and control and measuring devices are checked and defects are eliminated.
Source of repair work , it was intended that the 110 kV I-II " shaky ", the second " Social" and some others start major TL. At the same time, 110 kV "Balaken" and 35 kV "Gabagchol" S implementation overhaul designed for different purposes.
According to the source , given the exceptional circumstances , the essence in terms of technical characteristics of the equipment ready to climatic conditions.
By the way , the implementation of measures to ensure a high level of sustainability provides opportunities for energy transmitters .