İstehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı bölgələrdə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülməkdədir. “Ağdam Elektrik Şəbəkəsi” xidməti ərazisində elektrik enerjisinin fasiləsiz və keyfiyyətli paylanması, satışa ötürülən enerjinin dəyərinin ödənilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Sözügedən şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisi ilə təminatı daha da yaxşılaşdırmaq, qış mövsümündə istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər görülüb. Belə ki, cari ilin son üş ayı ərzində 10-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 9 kilometrdən artıq hissəsində həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 1,3 km-ə yaxın naqil yenilənmş, 20-dən artıq dayaq dəyişdirilmiş, 35 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda, 10-dan artıq transformator məntəqəsində də müvafiq təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmlənmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 15,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 155 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 29 min kilovatsaatdan çox artaraq 804 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7,5 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 160,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,7 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 9,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. “Xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi və enerji itkilərinin azaldılması istiqamətində də tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 37 istehlakçının (bunun 11-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 354,3 min kilovatsaatdan artıq (bunun 29,2 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 21,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə 445-dən çox (bunun 200-i məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 5 milyon 455,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 663,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 327,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir.

Systematical and purposeful measures are carried out in the line of improving of electric energy supply of the consumers. Successful measures are implemented in the line of distribution of electric energy with quality in “Aghdam Electric Network”.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press - release of Azerenergy JSC, improve nutrition in the enterprise, in the winter season to ensure uninterrupted supply of electricity to consumers is an important work has been done . Thus, in the last three months of the year 10-0.4 kV transmission lines of different types of repair work carried out at more than 9 km of the 1.3 km of cable renewing, more than 20 booths , as amended , 35 Traverse installed. At the same time , a transformer station 10 in a corresponding repair work is performed. In general , power supply has been further strengthened as a result of the measures implemented.
The source also said that the company in October of this year to 15.4 million kWh of electricity was used for the consumption of 155 kWh less than the same period last year. In particular , the constant people consumer group , compared with the same period last year increased by 29,000,804 thousand kWh. Note that the consumer within 10 months of the year compared with the same period last year , a decrease of 160.1 million kWh to 7.5 million kWh. In particular , private consumption by 2.7 million kWh, compared to the same period last year , a decrease of 9.1 million kWh. "Reducing energy losses in the direction of further improvement , and measures are taken ," - said the source told him that the company's service territory during the raids in October , 37 consumers ( 11 consumers (population ) are a group of consumers) violations found. Discovered violations of rules were acted and more 354 300 ( 29.2 thousand more than the domestic consumers ( population) belong to a group of consumers) is 213 manat use value of the loss of electricity was restored. It should be noted that over the past 10 months , 445 ( 200 consumers ( population ) belongs to a group of consumers ) have been found 5000000 455600 kWh ( 663.7 And more than a thousand domestic consumers ( population ) belong to a group of consumers) 327.3 allowed electricity was restored value . In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year , part of the debtor's debt was repaid .
Finally, it should be noted that the focus of labor protection and safety. To raise the level of professionalism and constant attention. Emergency Preparedness For this , various training courses.