İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, itkilərin azaldılması məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi energetklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində o da bildirilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli elektrik verilişi hava xətlərinin (EVHX) sözügedən dövr ərzində bir kilometrə yaxın naqil, 900-ə yaxın izolyator və üç dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda metal dayaqların qaynaq birləşmələrinə baxış keçirilmiş və aşkar edilmiq qüsurlar aradan qaldırılmış və hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Qeyd edilən işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, sözügedən dövrdə 500 kV-lik “Samux” yarımstansiyasında ehtiyat qida mənbəyi olan generatorun quraşdırılması üçün hazırlıq işlərinə başlanmış, idarəetmə şkafı quraşdırılmış, əks-qəza avtomatik kabelləri çəkilərək sxemə qoşulmuşdur. Eyni zamanda 330 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasında eyni gərginlikli V “Mingəçevir”, IV “Ağstafa”, 110 kV-lik VII “Cəncə”, II “Mərkəz” və digər bir neçə HX-nin eleqaz açarları və cərəyan transformatorları təmir olunmuşdur.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, 330 kV-lik “GAZ” yarımstansiyasında 1 saylı 200 MVA avtotransformator, I “GAZ” HX-nin elektrik avadanlıqları təmir olunmuş, eyni zamanda ehtiyat qida mənbəyi olan generatorda müvafiq işləri başa çatdırmaqla generator işçi vəziyyətət gətirilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Maşınqayırma” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı transformatorlara və şin ayrıcılarına eleqaz açarlar quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik “Gəncə-1” yarımstansiyasında isə 35 kV-lik I-II “Yeni Qəsəbə” HX-yə eleqaz açarlar quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “YPK”, “Qovlar”, “Melxior” və digər bir neçə yarımstansiyada, transformatorlarda və digər elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar olaraq sistem təşkiledici 110-500 kV-lik yarımstansiya və EVX-lərə növbədənkənar baxışlar keçirilir, ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılaraq normal səviyyəyə gətirilmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
Sonda onu da qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərazisində Gəncə, Göygöl, Samux, Daşkəsən, Şəmkir, Tovuz, Ağstafa, Qazax və Gədəbəy EŞ-lərin xidməti ərazilərində yerləşən 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə də böyük həcmdə yenidənqurma işləri aparılmış və bu istiqamətdə işlər hazırda da davam etdirilir.

Supplying of the consumers with stabile and quality electric energy, decreasing of losses, implementing of capital and maintenance repair work are main orders standing in front of power engineering specialists. Relevant measures were operated in “Ganja Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to the enterprise from 35 kV and above transmission lines (EVHX) during the period in question km cable, insulators , and about 900 have been replaced by three new ones. At the same time , metal bearings found in welds inspected and cleaned green mass trace defects have been eliminated, and air lines . The above work is continuing.
The source also said that the 500 kV "Samux" with the preparatory work for the installation of backup generators as a power source , installed control panels, automobile accident , pulling the cables connected to the circuit . At the same time , 330 kV "Ganja" with the same voltage " Mingachevir " IV "Aghstafa " 110 kV VII " Ganja ", the second " center" and a few other switches TL website and current transformers were repaired.
Another source told him about the repair of 330 kV "GAS" 200 MVA auto transformer station number 1, the first of TL repair of electrical equipment , as well as the provision of food , which is the source of the work done to the generator , the generator working situation introduced. At the same time , 110 kV "Engineering" with 1 and 2 circuit breakers , transformers and circuit breakers installed in the bus. Along with all kV " Ganja- 1" 35 to 110 kV and I-II, " a new settlement " switches are set to TL. Should be noted that the above-mentioned period , 110 kV "HPC", "Govlar ", " nickel silver " and some other substations , transformers and other electrical equipment of various types of repair work carried out .
It should be noted that other organizations , such as fire safety measures in the spotlight. Thus , the system provides the current weather conditions in respect of lines and substations 110-500 kV are marvelous views , the area cleaned , dried herbs , oil level check electrical substation equipment with a capacity of all oil and other remedial actions have been brought to a normal level .
Finally, it should be noted that in the last three months of the year , Ganja , Samux, Dashkasan regions Agshtafa, located on the territory of Kazakh and leak EN- 10, 6 and 0.4 kV in large quantities reconstruction efforts in this direction are.