Ölkənin enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində mütərəqqi texnologiyalar əsasında müstəqilliyimiz dövründə tamamilə yenidənqurulmuş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir (İEM). Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da mövsümi tədbirlər vaxtlı-vaxtında icra edilir. Bu da öz növbəsində həm elektrik, həm də istilik enerjisi istehsalı üzrə ixtisaslaşmış bu müəssisədə istehsal prosesinin dayanıqlığını daha da artırır və nəticədə texniki–iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir. Mənbənin bildirdiyinə görə, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq müəssisədə cari ilin oktyabr ayında 58,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində bu rəqəm 425,4 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həm elektrik, həm də istilik enerjisinin buraxılışında digər texniki göstəricilərdə də müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən cari ilin son üç ayında görülmüş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, 110 kV-lik yarımstansiyanın ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. O cümlədən, eleqaz açarları, gərginlik transformatorları quraşdırılmış, yağ açarları təmir olunmuşdur. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da əsaslı təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə qaz-turbin qurğularında və onun digər avadanlıqlarında da müvafiq təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə isə payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı tədbirlər planınında qrafik üzrə nəzərdə tutulmuş işlər başa çatdırılmışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar verilən məlumatda bildirilir ki, 2 saylı yanğın su hovuzuna baxış keçirilmiş, stansiyada yanğınsöndürmə su xətləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ərazi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.

SEASONAL MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
Development of energy security and economic power of the country on the basis of advanced technologies aimed at strengthening the independence of one of the plants completely renovated "Baku Thermal Electric Center" (TEC). At seasonal events as well as other objects are implemented in a timely manner. This, in turn, electrical and thermal energy enterprise specializing in the production process, resulting in increased stability and helps to further improve the technical and economic indicators.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 58,8 million kWh electric energy was produced in October. This number was more than 425,4 million during 10 months of the current year.
By the way, retrofitting efficiency, transmission and distribution power systems, regular work , and as a result carried out targeted measures to improve the electrical and thermal energy have been achieved on other technical indicators.
Source of repair work done in the last three months of the year and other information that we obtain, according to the 110 kV substation and transformer inspection was carried out under different conditions. In particular, circuit breakers, voltage transformers are installed, oil circuit breakers were refurbished. At the same time , electric motors and other auxiliary equipment can also be recycled. List of works carried out are rich enough.
It should be noted that , in gas turbines and other equipment necessary repairs were carried out . In general , the action plan in the autumn- winter season planned work was completed according to schedule . The station operates in accordance with the dispatch schedule.
According to information provided in connection with fire safety , fire, water pools in the number 2 station , fire water lines are in good condition, no dry grass and other remedial measures have been taken .