AVADANLIQLAR HƏMİŞƏ DİQQƏT MƏRKƏZİNDƏDİR
Yevlax rayonu və ətraf kəndlərin enerji təchizatını təmin edən eyniadlı paylayıcı elektrik şəbəkəsinin texniki istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində lazımi tədbirlər planı yerinə yetirlir.
“Yevlax” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata əsasən, paylayıcı elektrik şəbəkəsi üzrə texniki göstəriciləri daha da artırmaq üçün rayon mərkəzi və digər yaşayış məntəqələrindəki qurğu və avadanlıqlarda təmir-bərpa, sazlama işləri aparılır. Müvafiq tədbirlər cari ilin son üç ayı ərzində də uğurla yerinə yetirilib. Belə ki, 10 kV-lik “Cırdaxan”, “Quşçluq”, 6 kV-lik “Meyvəçilik” və digər hava elektrik verilişi xətlərindəki icra edilmiş müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa işləri eyniadlı ərazi vahidlərində enerji daşıyıcıların dayanıqlığını daha da artırmış iş qabiliyyətini gücləndirmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən vaxtda müəsissənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 6 kV-lik xətlərin 7,3 km-ə yaxın hissəsində aparılan təmir işləri zamanı xəttin müəyyən hissəsi yenilənmiş, 8 dayaq dəyişdirilmişdir. Bundan əlavə müəssisənin xidməti ərazisində olan 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 8,1 km-dən artıq hissəsində həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı SİP kabel xətti çəkilmiş, üç dayaq dəyişdirilmiş, xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, dayaqlar düzləndirilmiş və naqillərin qabariti bərpa olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı həyətlərdə quraşdırılmış sayğacların xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerə köçürülməsi zamanı ümumilikdə 1,4 km-ə yaxın kabel xətti də çəkilmişdir. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan 14 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və bir transformator isə əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 12 qayda pozuntusu (bunun 10-u məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) aşkar edilərək 37,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 32,9 min kilovatsaata yaxını məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 2,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 320-ə yaxın (bunun 279-u məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 2 milyon 249 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 301,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 134,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
“Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artım qeydə alınmışdır”,- deyən mənbə qeyd etdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 10,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 545 min kilovatsaat çoxdur. İstehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişi isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 167 min kilovatsaata yaxın artaraq 3,8 milyon kilovatsaatdan çox, ödənişdə mütləq artım isə 13 faizə yaxın olmuşdur. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayında müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 110,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2,1 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq, 39,3 milyon kilovatsaatdan artıq və 5 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən tədbirlər planı qarşıdan gələn qış fəslini layiqincə qarşılamaqa imkan verəcəkdir.

THE EQUIPMENTS ARE ALWAYS IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Necessary measures plan is operating in the line of improving of technical exploitation level of distribution electric network of Yevlakh region and around territories.
According to the information given by “Yevlakh EN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration, mending measures were implemented at the equipments and installations of the source in order to increase technical indicators under the network. Thus, the 10 kV "Jirdakhan", "Qushchluq", 6 kV "Meyvechilik" and other overhead power lines with different types of repair and restoration work was carried out in the same area the ability of business units increased further strengthened the sustainability of energy resources. Overall , this time belonging to parallel 10 and 6 kV , 7.3 - kilometer section of line for a certain part of the repair work has been updated and changed Prop 8. Moreover , the plant 8.1 km to 0.4 kV power lines over SIP cable was installed during repair work is carried out in three stands were changed , clean the area of green mass , has been restored and cable dimensions stands. Along with all the boxes moved meters meters total of 1.4 km of cable installed. Incidentally, the service company grounds TM 14 any type of repair work is carried out and repair the transformer connected to the network.
"Prevention of violations of rule of electric power to continue the important work done in this direction," - said the source told him that the company in October of this year, 12 of the violations (10 in household consumers ( private) customers belong to the group ) were found in more than 37 700 ( 32 900 kWh a ( population) belong to a group of consumers) 2300 manat use value of the loss of electricity was restored. should be noted that within 10 months of the year and consumers during a raid on verifying compliance with rules almost 320 ( 279 domestic consumers ( population ) belong to a group of consumers) discovered consumers complete 2,000,000 249,000 kWh ( more than 1 million 301 600 domestic consumers ( population ) belong to a group of consumers) 134.9 allowed electricity was restored value . in addition to this amount in a result of activities undertaken in the past year , part of the debtor's debt was repaid .
"As a result of targeted measures compared with the same period last year growth was recorded in the payment of the cost of electricity consumption ," - said the source , in October of this year, 10.6 million kWh of electricity was used by the company . Consumption compared with the corresponding period last year, more than 545,000 . Payment of cost of electricity consumed in comparison with the same period last year increased by 7 percent . In particular , the constant people consumer group , compared with the same period last year , an increase of 3.8 million kWh over 167 kWh, while the absolute increase was 13 percent. It should be noted that the consumption of 10 months of this year compared with the same period last year , an increase of 110.7 million kWh to 2.9 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 7 percent. In particular , these indicators on an ongoing private consumer group was more than 2.1 million , which is 39.3 million kWh, and was about 5 percent.
Finally, it should be noted that the action plan , which will allow us to welcome the upcoming winter right chapter.