İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi və itkilərin azaldılması məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda, eyni zamanda transformator məntəqələrində (TM), paylayıcı şəbəkələrdə əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir.
“Tərtər Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Tərtər rayon və kəndlərində əhalinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha da keyfiyyətli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Mamırlı”, 3 saylı “İvəvanlı”, 1 saylı “Sarov” və digər hava elektrik verilişi xətlərində zədəli naqillər yeniləri ilə əvəz edilmiş, dayaqlar dəyişdirilmiş, travers quraşdırılmış, xətlərin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, əyri dayaqlar düzləndirilmiş və naqillərin qabariti bərpa olunmuşdur.
Analoji tədbirlər Seydimli, Qaraqoyunlu, Mamırlı, Hacıqərvənd və digər kəndlərində, eyni zamanda rayon mərkəzində olan 0,4 kV-lik xətlərdə də yerinə yetirlmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik EVX-lərin 10,2 km-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, o cümlədən bir km xətt yenilənmiş, 7 dayaq dəyişdirilmiş və 5 travers quraşdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərin 16-da isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, təmir işləri ilə yanaşı elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadənin qarşısının alınması məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir. Aşkar edilmiş pozuntu halları ilə bağlı qanunvericilikdə nəzərdə tutulan tədbirlər görülüb. Belə ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 72 istehlakçının (bunun 64-i məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 423,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 354,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin 10 ayı ərzində isə sözügedən qayda pozuntusuna görə 775-dən artıq akt (bunun 680-ı məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) tərtib olunmuş, 4 milyon 402,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 660,7 min kilovatsaata yaxını məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 264,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 90 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 9,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,8 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 1,3 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ödən ilin eyni dövrü ilə nüqayisədə 110 min kilovatsaatdan çox artaraq 1,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizdən çox olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə 95,3 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 7,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 20,6 milyon kilovatsaatdan artıq, bir milyon kilovatsaatdan çox azalmış və 6 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, ümumiyyətlə istehlakçıların elektrik enerjisinə tələbatının daha da dayanıqlı ödənilməsi enerji təchizatçılarının başlıca vəzifəsidir. Tərtər rayon elektrik şəbəkəsinin kollektivi də bu vəzifəni layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün imkanlarını səfərbər etmişdir.

REPAIR WORK IS SUCCESFULLY IMPLEMENTED
Supplying of the consumers with quality and stabile electric energy, decreasing of the losses, carrying out of capital and maintenance repair work at the transformer points, distribution networks are main orders standing in front of us.
According to the information given by Tartar  Electric Network to the Press – release of "Azerenergy" JSC, Tartar regions and villages electricity needs of the population in order to ensure even better during the last three months of the year up to 10 kV "Mamirli" number 3 "Ivəvanlı" № 1 " Sarov " TL damaged cables and other new was replaced by modified supports, sleepers installed purified green mass trace lines , curved booths and cable dimensions were restored.
Seydimli similar measures Garagoyunlu , Hajigarvand and other villages as well as the center of the region, which have been implemented at 0.4 kV . In general , the company owned 10.2 km 0.4 kV and current repair works were carried out in the capital, including thousands of lines updated , modified , and stands 7 May traverse installed. It is noted that enterprise service area 16 TP any type of repair work is performed.
The source also said that in addition to the repair work to prevent illegal use of electricity is carried out regular inspections . Violations found by the measures provided for in the legislation. Thus, the area service company during the raids in October , 72 consumers ( 64 percent of the private consumers ( population ) belong to a group of consumers) violations were found . Discovered violations of rules were acted and 423.7 thousand kWh (more than 354400 private consumers ( population ) belong to a group of consumers) lost 4.7 allowed electricity was restored value . By the way, for the 10 months of this year, more than 775 of the Law for violating the rule ( 680 private consumers households ( population) belong to a group of consumers) have been prepared , 4000000 402700 kWh ( about 2 million 660.7 thousand kWh ( the population) belong to a group of consumers) 264.2 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 90 per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
It should be noted that in October of this year, 9.1 million kWh of electricity was used by the company , which in the same period last year , the consumption of more than 1.8 million kWh. Payment must be compared with the same period last year , an increase of 1.3 percent . In particular , the constant people consumer group in comparison the same period increased by more than 1.9 million kWh to 110 kWh. The absolute increase was 8 percent. It should be noted that during the 10 months of this year, more than 95.3 million kWh of electricity was consumed , the consumption of the previous year , more than 7.8 million kWh. Compared  with the same period last year, while the absolute increase of 7 percent. In particular , the constant private consumer group on 20600000 kWh respectively , over a million kWh decreased and amounted to about 6 percent.
Finally, it should be noted that, in general , more stable electricity demand payment of the principal obligation on energy suppliers. Tartar region team mobilized all its resources to perform this task adequately.