CARİ VƏ ƏSASLI TƏMİR İŞLƏRİ UĞURLA BAŞA ÇATDIRILIB
Qış  fəslinin gəlişi ilə bağlı ölkənin qərb bölgəsinin enerji təsərrüfatının dayanıqlığını daha da keyfiyyətlə  təmin etmək məqsədilə aparılan təmir-bərpa işləri uğurla başa çatdırılmışdır. “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi"ndən  (REŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bu barədə qeyd edilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə cari ilin 10 ayı ərzində “Gəncə” elektrik şəbəkəsi üzrə 6-10 kV-lik EVX-lərdə aparılan yenidənqurma və əsaslı təmir işləri zamanı xətlərin 54 kilometrdən (km) artıq hissəsi yeraltı kabel xəttinə keçirilmişdir. Eyni zamanda sözügedən xətlərin 2 km-ə yaxın hissəsi isə cari təmir edilmişdir. Yenidənqurma işlərinə 1530-a yaxın smart-katr tipli sayğacların quraşdırlıması da daxildir. Eyni zamanda burada 24 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik SİP kabel çəkilmiş, 960-a yaxın elektrik dayağı basdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 170-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və avadanlıqlar normal iş rejiminə gətirilmişdir.   Eyni zamanda müxtəlif gücdə 4 transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Onu da qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri ilə yanaşı xətlərə mane olan yaşıl kütlə təmizlənmiş, TM və KTM-lərdə avadanlıqlar təftiş edilmiş, ərazilər quru otlardan təmizlənmişdir.
“Həyata keçirilmiş və hazırda davam etdirilən işlər paylayıcı şəbəkənin daha da səmərəli və dayanıqlı işləməsinə imkan verəcəkdir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin oktyabr ayında müəssisə üzrə 98,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq, 13,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 23,2 faiz çoxdur. Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 21,3 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 970,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən cari ilin 10 ayı ərzində istehlak edilmiş elektrik enerjisinə  görə ümumi ödəniş mütləq 11 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 113,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 7,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıqdır.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 551,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 33,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 70 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, cari ilin oktyabr ayında isə istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etmələrinin yoxlanılması ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 10 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 600 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 10 ayı ərzində müəssisə üzrə aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə iki istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

CAPITAL AND MAINTENANCE REPAIR WORK WAS SUCCESFULLY FINISHED
Repair – restoration measures were successfully finished in order to supply the consumers with much more quality electric energy of the western region. It was noted in the information given by Ganja Regional Electric Network (REN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
Within 10 months of this year, according to the source, " Ganja " 6-10 kV networks reconstruction and repair work is carried out in the TL lines techenie54 kilometers ( km) is already part of the underground cable line . At the same time, approximately 2 km from the rest of the lines were recovered. Almost 1530 reconstruction work include Smart card meters construction type. At the same time , the cable has been installed in the SIP 24 km of 0.4 kV , 960 A , buried electric glove. It should be noted that in time TM -170 belonging to various repairs carried out and the installation equipment has been brought up to normal operating mode. 4 different power transformers were repaired at the same time given to the consumer. It should be noted that the reconstruction and repair work, as well as a line of green mass , which prevents the purified TP and CTP equipment has been inspected, cleaned the area of dry grass.
" The work was done and the continued operation of the distribution network will enable more efficient and sustainable ," - said the source also said that in October of this year, 98600000 kWh of electricity was used in the enterprise, and the last of more than 1.2 million kilowatt-hours by compared to the same period of consumption. In particular, private consumption by 2.8 million kWh , compared to the same period last year , an increase of 13.2 million kWh. Payment for the same period last year , 23.2 percent more than the absolute . The source also said that within 10 months of the year , the total consumption for the same period last year to 21.3 million kWh consumption more than was 970.3 million kWh. Within 10 months of this year compared with the same period last year , the power consumption of the total payment should be increased by 11 percent. In particular , private consumption was 113.6 million kWh, or 7.7 million kWh consumption over the same period last year. The absolute increase of more than 6 percent .
According to information received from a source in the enterprise service within 10 months of the year during the raids more than 50 violations were discovered more than 551 400 and 33 100 manat use value electricity was restored. During this period, more than 70 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount . By the way , the use of electricity in October compliance checking account , complete with consumers found during raids 3 and 10,000 manat use value of 600 kW of electrical power loss was restored.
It should be noted that during the 10 months of the year, the company the rule of law-enforcement agencies to take measures of the two documents sent to the consumer.
Classification of violations, as well as with reference to the information provided by the consumer group that the observed use of electricity continues to dominate the line edges and residential users disorders (population) group found.