Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən önəmlisi olan “Şimal” elektrik stansiyasının (ES) kollektivi cari ilin 10 ayını uğurlu istehsalat göstəriciləri ilə başa vurmuşlar. Daha doğrusu, cari ilin 10 ayı üzrə də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, burada cari ilin oktyabr ayında 184,1 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 10 ayı ərzində isə burada 1 milyard 515,2 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasında digər texniki iqtisadi göstəricilərdə də müsbət nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbənin payız-qış mövsümü ilə bağlı stansiyada görülmüş işlər barəsində verdiyi məlumata istinadən onu da qeyd edək ki, tədbirlər planına uyğun olaraq nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər başa çatdırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda müxtəlif növ transformator və yağ çənləri üzərində quraşdırılmış su ilə avtomatik yanğınsöndürmə, həmçinin yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri də keçirilir.
Xatırladaq ki, "Şimal" ES-in inkişaf proqramı Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq Yaponiyanın "Toyo Engineering" şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında müəssisədə sayca ikinci 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisinə rəvac verilib. 21 sentyabr 2011-ci il tarixində möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev "Şimal" ES-ə gələrək şəxsən ikinci 409 MVt-lik BQQ-nin təməlini qoyub. Müəssisədə energetiklər və inşaatçılar qarşısında çıxış edən ölkə başçısı tikinti-quraşdırma işlərinin ən qısa zamanda başa çatdırılmasının planlaşdırıldığını bildirib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, hazırda 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisi qrafikə uyğun davam etdirilir.

Collective of “Shimal Power Plant” (PP) are successfully finished 10 months of the current year. Technical economical indicators under 10 months of the current year are in high level. At present, the power plant is operating under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy JSC”, 184,1 million kWh electric energy was produced in October of the current year. Lets` also noted that, 1 milliard 515,2 million kWh electric energy was generated during 10 months of the current year.
The source also said that the equipment to improve efficiency, stable transmission and distribution of energy , hard work, and the maintenance and repair of power as a result of targeted measures to improve the level of technical and economic indicators  positive results .
Autumn- winter season associated with the station source citation should be noted that, in accordance with the action plan , work and other measures have been completed.
By the way , other organizations , such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety pumps controlled opening defects have been eliminated. At the same time set for various types of transformers and oil tank with water and the automatic fire, and the fire was delivered systems based on inspection and operable. Along with them  are trained in the accident.
"North" program for the development of PP continues successfully today the leadership of the Azerbaijan Republic. Now the Japanese "Toyo Engineering" at founder signed with the company in the construction of a second 409 MW of energy stimulated. September 21, 2011, President Ilham Aliyev "North" came to the ES- personally laid the foundation of the second 409 MW BQQ.