“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Ağstafa” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 14 istehlakçının sayğacın uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 60 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı burada 130-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 535,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 32,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 75 faizindən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzindı aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 18 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisə üzrə 7,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 999 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən mütləq 12 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 377 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,6 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən artıqdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 65,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 36 min kilovatsaatdan çox artaraq 24,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. Sonda onu da qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri növbəti aylarda da davam etdiriləcəkdir.

Capital and maintenance repair work were implemented at TL, transformer points in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy, preventing of problems. And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Aghstafa Electric Network” (EN) to the Press - release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 14 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 36 00 manat use value of about 60 thousand kWh loosed electric energy was restored. Lets` noted that, more than 130 violations of rule were discovered and more than 321 00 manat use value of about 5355 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 75 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures. By the way, relevant documents about 18 consumers were sent to law machinery during 9 months of the current year.
According to other information received from the source, in September of this year by 7.2 million kWh electric power was used under the enterprise. Compared with the corresponding period of the previous year 999,000 kWh consumption. Payment must be 12 percent more than the same period last year. In particular , private consumption more than 377,000 over the same period last year, an increase of more than 2.6 million kWh. More than 7 % growth. It should be noted that during the first nine months of the current consumption by 2.2 million kWh , compared to the same period last year, an increase of more than 65.5 million . Payment in comparison with the same period last year increased by 8 percent. In particular, private consumption over the same period last year increased by more than 36,000 kWh was 24.6 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by more than 4 percent . Finally, it should be noted that the reconstruction and repair work will be continued in the coming months.