SABİRABAD EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ VAXTINDA YERİNƏ YETİRİLİR
“Sabirabad” elektrik şəbəkəsində (EŞ) istehlakçılara xidmətin səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi məqsədilə paylayıcı elektrik verilişi xətlərində, transformator məntəqələrində nəzərdə tutulmuş əsaslı və cari təmir işlərinin vaxtında yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi üçün kollektiv öhdələrinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişlər.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 100-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 338,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 20,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində burada keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 1480-dan artıq qayda pozuntusuna görə 5 milyon 776,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 346,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 90 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 10 kV-lik EVX-lərdən I-III “Şəhər”, “Surra”, “Xəlfəli” və digərlərində aparılan təmir işləri zamanı onları ümumilikdə 4,3 km-ə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda rayonun “Qalağayın”, “Rüstəmli”, “Narlıq” və digər 0,4 kV-lik xətlərin isə 5,1 km-ində təmir işləri həyata keçirilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə 50-yə yaxın transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidmət ərazisində 13.2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 506 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 6,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 796 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 170,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 283 min kilovatsaata yaxın, 98,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur

SABIRABAD EN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED IN TIME
The collective are assiduously try in the line of carrying out of capital and maintenance repair work, decreasing of losses, at the transformer points and TL of   “Sabirabad   electric network” (EN).
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of more than 100 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 203 00 manat use value of more than 3388 00 kWh loosed electric energy was restored.
It should be noted that during the first nine months of 1480 was found during raids violations over 5 million kWh of electric power losses were 776,100 , 346,600 manat use value has been restored. In held more than 90 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
According to the source , it should be noted that during the last three months of service in the current year to 10 kV transmission lines from the I-III, "Sheher ", "Surra", "Khalfali» , and others carried a total of 4.3 km on almost repaired parts. at the same time , the region " Galagayin ", " Rustamli ", " Pomegranate grove", and another 5.1 km of 0.4 kV of repairs were carried out . should be noted that at the TM, belonging to various repairs carried Position. At the same time, about 50 different power transformers were repaired and re - connected to the network.
According to information received from the source, on the premises of service in September of this year , 13.2 million kWh of electricity was used , the consumption in the past year, less than 506,000 kWh. By the way , the consumption of private consumer group was more than 6,200,000 . As a result , compared to the same period last year 796,000 kWh of consumption decreased . It should be noted that the current consumption for the first nine months of last year compared with the same period consumption by 3.1 million kWh of 170.5 million kWh. Absolute increase of about one percent . In particular , the resident population of about 283,000 of these figures were 98.9 million more than