XAÇMAZ EŞ DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Digər paylayıcı elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, “Xaçmaz EŞ”də də istehlakçılara xidmətin  səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin azaldılması, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi  üçün kollektiv öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvəsini səfərbər etmişdir. Hazırda burada qış mövsümünə hazırlıqla bağlı təmir işləri tədbirlər planına uyğun davam etdirilir.
Müəssisədən ötürücü və paylayıcı şəbəkənin istismar səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı görülən işlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, enerji təchizatının dayanıqlığını təmin etmək üçün istismarçılar böyük səy göstərirlər. Elektrik verilişi xətləri (EVX), transformator və komplekt transformator məntəqələrinin (TM və KTM) cari və əsaslı təmiri əvvəlcədən tərtib edilmiş cədvəl əsasında aparılır. Qeyd edək ki, mövsümə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində cari ilin son üç ayı ərzində 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin ümumilikdə 1,5 kilometrdən artıq hissəsində müxtəlir təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir ki, bu da tələbatçıların daha kefiyyətli elektrik enerúisi ilə təmin olunmasına imkan yaradır. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 15 TM-də təmir işləri reallaşmışdır. Bundan əlavə müxtəlif gücdə 2 transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Digər görülmüş işlər barəsində də məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 74 istehlakçının sayğac uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 105,7 min  kilovatsaatdan artıq (bunun 25,2 min kilovatsaata yaxını məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisə üzrə cari ilin 9 ayı ərzində isə 700-ə yaxın qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 686,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 21,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət aboneneti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 161,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisə üzrə 10,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 398 min kilovatsaat azdır. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş isə mütləq 9 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 968 min kilovatsaata yaxın azalaraq 5 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Onu da  qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 107,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 7 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,4 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 64,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizdən artıq olmuşdur.

REPAIR WORK WAS ALSO IMPLEMENTED AT KHACHMAZ EN
Relevant measures were implemented at “Khachmaz EN” in the line of increasing of service quality, decreasing of technological losses, in time payment of used electric energy value. At present, repair measures are continued in the line of preparation to winter.
According to the information given by the enterprise to the Press  -  release of “Azerenergy” JSC, made great efforts to ensure the sustainability of energy supply suppliers. Transmission lines (TL), transformers and complete transformer substations (TS and TSL) The table is based on a preliminary repair and overhaul. It should be noted that in the last three months of the year in preparation for the season to 10, 6 and 0,4 kV, 1,5 km TL part of the repair work was carried out different, that consumers with higher quality power energy enabling. The source should be noted that the above-mentioned period Tm - 15 was recovered. In addition, two different power transformer was repaired and service consumers.
Also a source of other information on the work done in the current year, in September, during the raids of 74 violations were found full of bills to consumers. Of violations of the rules were in effect more than 105 700 (25 200 kWh domestic subscribers (population) belong to a group of consumers) 1,7 manat of use of electricity has been restored. It should be noted that during the first 9 months of this year, 700 violations were found at the crime scene, and about 2 million 686 300 ( 21 100 to 1 million more than the inner subscribers (population) belong to a group of consumers ) 161200 manat use - electricity was restored. Measures implemented as a result of this amount has been paid and the remaining amount of the corresponding measures are carried out in accordance with the payment.
The source also said that in September of this year, 10,6 million kilowatt - hours of electricity used by the company. Compared   with the corresponding   period last year to consume less than 398 kWh. Payment must be compared with the same period last year increased by more than 9 percent. In particular , private consumption in comparison with the same period last year more than 5 million declined by 968,000 kWh. It should be noted that for the first 9 months of this year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 1.5 million kWh of 107.6 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by more than 7 percent . In particular, private consumption in comparison with the corresponding period last year more than 1.4 million kWh was 64.3 million kWh. Absolute growth was more than 7 %.