“QAZAX EŞ”: TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatının tam və keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi məqsədilə bütün elektrik stansiyalarında, yarımstansiyalarda və elektrik ötürücü xətlərdə qrafikə uyğun təmir işləri aparılır. Elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli paylanması üçün və elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin aradan qaldırılması məqsədilə  müəssisənin balans mənsubiyyətindəki xətlərdə və transformator məntəqələrində mühüm tədbirlər icra edilməkdədir. “Qazax EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Ümimiyyətlə, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 33 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 53,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, burada cari ilin 9 ayı ərzində isə 156 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 580,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 34,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və debitor borcun qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sentyabr ayında müəssisə üzrə 5,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 58 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 63 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,4 milyon kilovatsaata yaxın  olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 55,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 685 min kilovatsaatdan çox artmış, ödəniş isə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 356 min kilovatsaatdan çox azalaraq 23 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2 faizdən çox olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, burada yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi təmin edilib, EVX-lərinin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

GAZAKH EN: THE MEASURES ARE CONTINUED
Measures are continued at s/s, TL in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. The quality of power distribution and transmission lines for the purpose of balance sheet losses important measures are implemented belongs lines and transformer substations. "Gazakh EN" from the "power" of the information contained in the company's press service said.
"Prevention of violations of electricity in the direction of a lot of work has been done in this direction being taken. In general, illegal use of electricity to consumers , more stringent measures , "- said the source said that during the raid in September of this year, total of 33 users is 53700 kWh of electricity losses was detected 3 , the use-value was more than 2 minutes. Should be noted that during the first 9 months of the current 156 violations were 34800 to 580700 kWh of power losses has been restored use value . in addition to this amount as a result of targeted actions carried out last year, date base the debtor and the debtor's debt was repaid part of the debt to pay the remainder of the action.
The source also said that the company in September of this year to 5.2 million kilowatt- hours of electricity was used , the consumption of the past year, more than 58,000 kWh. In particular, private consumption over the same period last year to 2.4 million kilowatt - hours of electricity was increased by more than 63 000 kWh. It should be noted that during the current year , 9 months under total consumption was 55.4 million kWh. As a result , compared with the same period last year more than 685 thousand increase in consumption, the absolute increase in the payment of 3 percent. In particular, private consumption as compared to the same period last year by 23 million kWh of electricity decreased by 356,000 kWh. The absolute increase was more than 2 percent .
Incidentally , in order to fire safety measures will be implemented. At the same time , the oil tank has been provided with fire safety , PSL based protective zones and dry grass and other objects TM, and the housing base transformer oil contaminated surfaces cleaned.