ELEKTRİK ENERJİSİNDƏN QEYRİ QANUNİ İSTİFADƏ HALLARININ QARŞISI ALINIR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində itkilərin azaldılması, ümumiyyətlə müəssisə üzrə texniki iqtisadi göstəricilərdə müsbət nəticələr əldə edilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Zərdab” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 23 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş pozuntular müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 185,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 11,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində burada 120-dən artıq qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 345,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 20,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 80 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, 10 kV-lik “Sovxoz”, “SMU-21”, 2 və 3 saylı “Şəhər” və digər hava xətlərində aparılan müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 3,8 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda rayonun Əlçanlı, Məlikli, Pərvanlı və digər kəndlərində 0,4 kV-lik xətlərin isə 3,6 km-i təmir edilmişdir. Qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində balans mənsubiyyətinə aid TM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücdə 26 transformatorda əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayında ümumilikdə 3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 506 min kilovatsaat azdır. Hesabat dövründə ümumi ödəniş ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 1,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 83 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faiz olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 708 min kilovatsaata yaxın azalaraq 35,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 4 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 15,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 584 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım 9 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsini nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, artıq yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi təmin edilib, EVX-lərin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

Capital and maintenance repair work were implemented at s/s, distribution and transmission networks in order to supply the consumers with quality electric energy. Positive results were achieved in the line of decreasing of losses and under technical economical indicators.
According to the information given by “Zardab Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 23 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 111 00 manat use value of about 1851 00 kWh loosed electric energy was restored. Lets` noted that, more than 120 infringements were relevantly acted and there during 9 months of the current year. As a result of it, more than 207 00 manat use value of about 3456 00 kWh loosed electric energy was restored. About 80 % of this sum was repaid as a result of carried out measures.
A source in the last three months of the year accessories line (TL) and transformer substations (TM), the information on repair work is carried out , it should be noted that 10 kV "Farm" , "SMU -21" , 2 and 3 of the "City " and other various kinds of TL 3,8 km line was restored during the repair work . Meanwhile Əlcanlı region , Malikli, Pərvanlı and other villages in the 3.6 km of 0.4 kV have been repaired . should be noted that, in accordance with graphic campaign in the plant belonging to different service repairs performed at Position TM. various power transformers 26 are restored at the same time given to the consumer.
According to other information received from the source, in September of this year , a total of 3000000 kWh of electricity was used , the consumption in the past year, less than 506,000 kWh. During the reporting period compared to the same period last year, the total payment shall be increased by one percent. By the way, constant consumer group of people 1,700,000 kWh of electricity was used . Consumption compared to the same period last year increased by 83,000 kWh, an absolute increase of 5 percent.
By the way , the total consumption during the first 9 months of this year compared with the same period last year, 35.4 million kilowatt- hours of electricity decreased by 708,000 kWh. Absolute growth was more than 4 percent . By the way , the constant private consumer group was 15.1 million kWh. As a result , compared to the same period last year 584,000 kWh consumption increased , the absolute increase of about 9 percent.
It should be noted that the proposed measures to ensure fire safety . By the way , fire fighting equipment is provided with a capacity of excess fat , TL TM protection zones and areas of dry grass or other things , the base and body of transformer oil contaminated surfaces have been cleaned.