İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, eyni zamanda sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Bərdə Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 52 istehlakçının (bunun 48-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 152 min kilovatsaatdan artıq (bunun 112,6 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 9,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəsisənin xidməti ərazisində sözügedən qayda pozuntusuna görə 960-a yaxın (bunun 822-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 6 milyon 468,7 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 819,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 388,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX), transformator və ya komplekt transformator mənəqələrində (TM və KTM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10 və 0,4 KV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı xətlərin ümumilikdə 10,1 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 32 dayaq dəyişdirilmiş, iki travers quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı xətlərin müəyyən hissəsinin qabariti bərpa olunmuş, dayaqlar düzləndirilmiş və xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 55-dən artıq TM və KTM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamada müxtəlif gücdə iki transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayında ümumilikdə 17,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 519 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 4,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 125 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,3 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 175,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 46,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 7,9 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödəniş isə mütləq 3 faizdən çox artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, “Bərdə” EŞ-in xidməti ərazisində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb.

IMPLEMENTED MEASURES GIVE THE RESULTS
Relevant measures were implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy at the same time preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Barda Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 52 consumers (48 of them belongs to privet consumer group) were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 91 00 manat use value of more than 152 thousand (about 1126 00 kWh belongs to privet consumer group) loosed electric energy was restored.
Lets` noted that, about 960 statements were drawn up (822 of them belongs to privet consumer group) at the enterprise service territory during 9 months of the current year. And more than 3881 00 manat use value of about 6 million 4687 00 kWh (more than 2 million 8194 00 kWh belongs to privet consumer group) loosed electric energy was restored.
A source in the last three months of the year, accessories line (TL), transformers and complete transformer points ( TP and CTP ) gave information about the repair work carried out . According to the source , the validity period, and 0.4 kV TL 10 during the repair work is carried markups of 10.1 km of transmission lines were repaired . At the same time, the support 32 , modified , installed two sleepers. In addition, some dimensions of the lines have been restored, and the route is cleared bearing green mass. It should be noted that this period of more than 55 different types of TP and CTP repairs were carried out at the same time in two different power transformer was repaired and service consumers.
It should be noted that in September of this year , a total of 17.6 million kWh of electricity was used , the consumption in the past year and more than 519,000 kWh. By the way , the constant private consumer group 4.2 million kilowatt- hours of electricity was used . Consumption compared to the same period last year decreased by 125,000 kWh. By the way, the total consumption during the first 9 months of this year compared with the same period last year by 3.3 million kWh of 175.2 million kWh. Payment compared with the same period last year increased by nearly . In particular , private consumption was 46.2 million kWh. As a result , compared to the same period last year to 7.9 million kWh of consumption decreased , payment shall be increased by more than 3 percent.
Finally, it should be noted that " Bard " EN preparatory work carried out in the current maintenance power climatic conditions allowed for transmission of high quality and durable .