İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması məqsədilə “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”nin (YGEŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda cari ilin son üç ayı ərzində də bir sıra işlər yerinə yetirilmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, bu məqsədlə 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında 1 və 3 saylı 200 MVA avtotransformator və onların avadanlıqları təmir edilmişdir. Eyni zamanda avadanlıqların qəza yağ tutumlarının və onların boru xətləri təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 110 kV-lik I və VII “Sumqayıt”, II “Siyəzən”, II və V “Yaşma” HX-lərinin avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd edək ki, 220 kilovoltluq “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında isə 1 saylı 200 MVA avtotransformator və avadanlıqları təmir edilmişdir. Yeri gəlmişkən, analoji təmir işləri 110 kV-lik “Sumqayıt-3”, “135 saylı”, “Sumqayıt-2” və “Kimyaçılar”  yarımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda bu yarımstansiyaların  digər avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə YGEŞ-in xidməti ərazisində yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətləri üzrə də müvafiq bərpa işləri icra edilmişdir.  Belə ki, 500 kV-lik II “Abşeron” HX-nin bir neçə dayağında şleyflər təmir olunmuşdur. 330 kV-lik I “Abşeron” HX-də isə naqillər və ildırımötürücü troclar təmir edilmiş, vant troslar dartılmış, torpaqlama konturunun müqaviməti yoxlanılmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müvafiq təmir-bərpa işləri 110 kV-lik  “Sumqayıt” HX-lərində də  aparılmışdır. Bu tədbirlər sırasına sınıq izolyatorların dəyişdirilməsi, zədəli naqillərin təmir edilməsi, sıradan çıxmış armaturların yeniləri ilə əvəz edilməsi və boşalmış sıxacların bərkidilməsi və s. daxildir. Yeri gəlmişkən, icrası reallaşdırılan tədbirlər enerji ötürücülərində dayanıqlığın  yüksək səviyyədə təmin edilməsinə geniş imkanlar açır.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar olaraq ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. Eyni zamanda avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu təftiş olunaraq saz vəziyyətə gətirilmişdir. Sonda onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar cari ilin III rübü üçün nəzərdə tutulmuş bütün işlər əsasən yerinə yetirilmişdir.

Lots of measures were operated at s/s belonging to Sumgait High Voltage Electric Network (HVEN) in order to increase service quality and save technological losses in definite limit during last three months of the current year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, For this purpose , 330 kV " Jasper 's 1 and 3,200 MVA auto transformers and their equipment was repaired . At the same time, the capacity of the equipment and pipelines of an emergency oil were recovered. Along with all the above-mentioned period , 110 kV I and VII “Sumgayit”, II "Siyazan", II, V , and " Jasper " TL- media equipment repairs were carried out for different purposes. Note that the 220 kV "Senaye Govshaghi" s/s number 1 by 200 MVA auto-transformers and the equipment was repaired . By the way , the same repairs 110 kV "Sumgait -3", "№ 135 ", " Sumgait -2 " and " chemists " carried out at the substations . Substations and other equipment, as well as repairs were carried out for different purposes.
Other information provided by the source , it should be noted that , in order to increase the stability of the enterprise in the service of high-voltage power lines in the restoration work has been carried out . Thus , 500 kV II "Absheron" stand for several TL, were recovered. I am 330 kV "Absheron » TL wires and repaired stretched cables grounding resistance tested. It should be noted that, in connection with the repair of 110 kV "Sumgait » HX carried out in the media. These measures include replacing the broken insulators, damaged cables are repaired, replaced, and flat out fastening hardware, and so on. included. By the way, the implementation of measures to ensure a high level of energy connectors offers great opportunities for sustainability.
The source also said that the area in relation to fire safety of dried herbs removed all the oil electric power substations and checked the oil level has been brought high level . At the same time , automatic fire-fighting equipment in good condition and have been tested . Finally, it should be noted that in the third quarter of this year to prepare for the autumn - winter season , designed to works.