ŞƏBƏKƏNİN TEXNİKİ İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YÜKSƏLİB
“Mingəçevir REŞ”in paylayıcı şəbəkələri  sırasında, eyniadlı elektrik şəbəkəsinin (EŞ) də müsbət fəaliyyətini qeyd etmək vacibdir. Paylayıcı şəbəkənin xidmət göstərdiyi ərazilərdə son  vaxtlar texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, istehlakçılar arasında aparılan məqsədyönlü tədbirlər, eləcə də  elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə  hallarına qarşı qətiyyətli addımların atılması müəssisənin xidməti ərazisində istehlak edilmiş elektrik enerji haqqının ödənişində ciddi irəliləyiş yaradıb.
“Mingəçevir EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 6 və 0,4 KV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı xətlərin müəyyən hissəsi dəyişdirilmiş, qabariti bərpa olunmuş, dayaqlar düzləndirilmiş və xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 3 kilometrdən artıq xətt təmir edilmiş, bir km-ə yaxın kabel xətti çəkilmiş və dörd dayaq basdırılmışdır. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 19 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Şəbəkələrin bərpası və yenidən qurulmasından başqa, elektrik enerjisinin uçotunun nizama salınması proqramına uyğun olaraq müasir ödəmə sistemi - ilkin ödənişli kartlar tətbiq edilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 180-dən çox istehlakçının (bunun 155-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 3 milyon 953,3 min  kilovatsaata yaxın (bunun 3 milyon 765,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 237,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 25 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq debitor borcların da ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisə üzrə 9,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 464 min kilovatsaat çoxdur.  Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstəricidən 5,1 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 122 min kilovatsaata yaxın artaraq 3 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faizdən artıqdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,2 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 99,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon  kilovatsaatdan çox azalaraq 33,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, TM-lərin ərazisi və EVX-lərin trassası quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir.

TECHNICAL EXPLOITATION LEVEL OF THE NETWORK WAS INCREASED
Positive activation of the distribution network at “Mingachevir REN” should be noted. Serious progress was observed in the line of increasing of technical commission level, carried out purposeful measures among the consumers, preventing of illegal use of electric energy.
According to the information given by “Mingachevir” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some part of the cables were changed, stands were restored, trace of lines were cleaned of green grass. In general, more than 3 km line was repaired, about 0ne km line was installed, four stands were grounded. In general, more than 3km line was repaired, different setting repair work were operated at 19 TP.
Rehabilitation and reconstruction of networks, electric power program in accordance with the procedures for the settlement of a modern payment system - is used for the initial payment cards. This, in turn, plays an important role in the prevention of interference in electrical circuits ," - said the source told him that in the service company for 9 years in more than 180 customers ( 155 of them belongs to private consumers group) of electricity was discovered. Violations were identified and acted 3000000 953300 kWh (of which 765,100 3,000,000 kWh for residential consumers (population ) belong to a group of consumers) 237200 manat use value electricity was restored. In carried out in 25 per cent of this amount has been repaid. Appropriate measures are taken to payment receivable balance .
According to other information received from the source, in September of this year by 9.3 million kWh electric power was used under the enterprise. Compared with the corresponding period of the previous year 464 000 kWh consumption. Compared to the same period last year , 5.1 percent more than compensation. In particular, private consumption of 122,000 kWh , compared to the same period last year, an increase of more than 3 million kWh. More than 12 % growth . It should be noted that during the first 9 months of this year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 2.2 million kWh was 99.5 million kWh. Payment in comparison with the corresponding period last year, an increase was recorded . In particular, private consumption over the same period last year by 1.7 million kWh was 33.6 million kWh.
Finally, it should be noted that due to fire safety at the plant are regularly conducted. By the way , TL TM region and ways of dry grass and cleaned the oil level in the oil - intensive equipment, transformers pressure and storage temperature is maintained within normal limits.