ZƏRURİ TƏMİR İŞLƏRİ GÖRÜLÜR
«Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsi»ndə avadanlıq­la­rın istismar səviyyəsini yüksəltmək və xətlərin dayanıqlığını təmin etmək məqsədilə cari ildə bir sıra işlər həyata keçirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 4 saylı paylayıcı məntəqə ilə 121 saylı transformator məntəqəsi (TM) arasında 10 KV-lik kabel xətti əsaslı təmir edilmiş və 1,6 kilometrə yaxın kabel quraşdırılmışdır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC”-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə ümumilikdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 45 kabel xəttində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 2,8 km-ə yaxın kabel xətti, 4,6 km-dən artıq naqil yenilənmiş və 20-dən artıq dayaq quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 1350-dən artıq sayğac quraşdırılmış və 28,6 km-dən artıq SİP kabel xətti çəkilmişdir.
“Gücü 630 kVA olan tranformator 1000 kVA ilə əvəzlənmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində olan 45-dən artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, dörd transformator isə təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 2300-dən artıq istehlakçının (bunun 2125-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 6 milyon 875,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 4 milyon 934,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 452,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 61 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, cari ilin sentyabr ayında aşkar edilmiş 234 qayda pozuntusuna (bunun 225-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) görə 584,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 410,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 35 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayında ümumilikdə 63,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 3 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 17 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 11,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,6 milyon kilovatsaatdan çox artmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 9 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 11,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 685,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 18 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 141,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 6,7 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə isə mütləq artım qeydə alınmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, görülmüş və davam etdirilən işlər istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsinə, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanmasına, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin yüksək həddə çatdırılmasına müsbət təsir göstərir.

NECESSARY REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Some measures were implemented at the equipments in Sumgait Electric Network in order to increase exploitation level and supply stability of the lines. By the way, cable line by 10 kV was capital repaired and about 1,6 km line was constructed between transformer point number 121 and 4 during last three months of the current year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at 45 cable line belonging to the enterprise balance during mentioned period. At the same time, about 2,8 km cable line, more than 4,6 km conductor were renewed and more than 20 stands were constructed. Beside all of them, more than 1350 meters were renewed and more than 28,6 km SIL type cable was installed.
Under the information given by the source, transformer by 630 KVA was substituted with the one by 1000 KVA, different setting repair work was implemented at more than 45 TP of the enterprise. Four transformers were repaired and connected to the network.
Lets` noted that, violations of rule of electric energy of more than 2300 consumers (more than 2125 consumers belongs to consumer group) were discovered during carried out spot – checks within 9 months of the current year. And more than 4526 00 manat use value of more than 6 million 8758 00 kWh loosed electric energy was restored. About 61 % of this sum was repaid and relevant measures were operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, 234 infringements were observed (225 of them belongs to consumer group) in September of the current year and more than 35 thousand manat use value of about 5843 00 kWh (more than 410800 kWh belongs to consumer group) loosed electric energy was restored.
It should be noted that, about 63,6 million kWh electric energy was produced in September of the current year under the enterprise. Payment was about 17 % increased from the indicator of last year. By the way, more than 11,7 million kWh electric energy was used at the private consumer group. Consumption was more than 1,6 million kWh.
By the way , the total consumption during the first 9 months of this year compared with the same period last year , an increase of 11.5 million kWh. Payment 685.7 million compared to the same period last year increased by more than 18 percent. In particular , private consumption was 141.4 million kWh. As a result , compared to the same period last year, 6.7 million kWh of consumption decreased , the absolute increase was recorded in the payment.
Finally, it should be noted that the quality of the work and the ongoing efforts to further improve customer service, the level of technical losses in the maintenance of the level of consumption for the shipping fee of electricity consumption has a positive effect.