Enerjisistemin səmərəli fəaliyyəti üçün lazımi təminatlar yaradılır, elektrik enerjisinin istehsalı və ötürülməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində çox böyük işlər görülüb, irimiqyaslı yeni layihələr həyata keçirilib və hazırda bu istiqamətdə işlər uğurla davam etdirilir. Belə layihələrdən biri, generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan “Səngəçal Elektrik Stansiyası”  dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisədə 83,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə burada 100,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
“Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi burada da 2013/2014-cü illərin payız-qış mövsümünü normal keçirmək məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq enerji bloklarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik təmir işləri icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Hazırda fəaliyyətdə olan aqreqatlar işlək vəziyyətdədir. Sözügedən dövrdə stansiyada istismar edilən aqreqatlarda növbəti istismar həddinə uyğun olaraq texniki baxış keçirilmişdir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılmış və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılmışdır. Yeri gəlmişkən, aqreqatlarla yanaşı köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Bununla əlaqədar müntəzəm olaraq stansiyanın və yarımstansiyanın ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmişdir. Eyni zamanda qrafikə uyğun olaraq yanğın texniki-minimum və əks qəza məşqləri də keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü  300 MVt olan bu elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir.   Sözügedən stansiyanın digər stansiyalardan fərqi ondadır ki,  burada əsas yanacaq kimi qaz və mazutdan istifadə edilir.

THE EQUIPMENTS ARE MAINTENANCE SERVICED
Necessary measures were organized, lots of measures were implemented, large scaled new projects were implemented and these type of successful measures are continued in the line of it presently for productive activation of energy system. One of this projects is “Sangachal Power Plant”.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 83,4 million kWh electric energy was produced at the enterprise. Lets` noted that, about 100,2 million kWh electric energy was generated there during 9 months of the current year.
Equipment to increase efficiency, energy transmission and distribution systems to ensure sustainable and stable equipments as a result of targeted measures to improve the level of technical and economic parameters are satisfactory .
" As in other energy in 2013-2014 for the purpose of the action plan in the autumn- winter period , as a rule , be carried out in accordance with different types of engines . At the same time , other electrical equipment preventive maintenance activities are carried out ," - said the source work carried out during the last three months of the year gave information about.
According to the source , the station was established at the level of the entire working day. Currently in operational units . During the following units of power plants are operated in accordance with the level of technical review. Taking place at this time of defect cases resolved quickly , and once again was delivered after inspection. By the way, auxiliary equipment, as well as repair work was carried out units.
Here, as in other energy facilities, fire safety is supplied. In this regard, power plants and substations area of ​​dry grass regularly cleaned , fire engines were considered . At the same time, in accordance with the timetable set out in the fire and emergency training was carried out on the minimum technical .
Recall that the total capacity of 300 MW power  plant, which consists of 18 units. The difference is that the plant with the other stations of electricity, gas and fuel oil is used as the main fuel.