TƏMİR İŞLƏRİ VƏ REYDLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə paylayıcı elektrik şəbəkəsi müəssisələrində mühüm addımlar atılır. Qeyd edək ki, hazırda payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində həm yarımstansiyalarda, transformator və komplekt transformator məntəqələrində, həm də xətlərdə cari və əsaslı təmir işləri həyata keçirilir.
«Qax» elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Qorağan”, II-III “Şəhər” HX-lərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 46 km-ə yaxın xətt təmir edilmişdir. Paralel olaraq təmir işləri 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmış və 15 km-dən artıq xətt təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də həyata keçirilmişdir. Sözügedən dövrdə 17 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin sentyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 17 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 25 min kilovatsaata yaxım itirilmiş elektrik enerjisinin 1,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Ümumiyyətlə isə, burada 2013-cü ilin 9 ayı ərzində 140-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 238,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 14,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 96 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin sentyabr ayında ümumilikdə 3,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 57 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 1 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 1,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 93 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 27,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 13 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 16,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 335 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 6 faizdən çox artmışdır.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və EVX-lərin trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. Sonda onu da bildirək ki, növbəti mövsümün uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar.

REPAIR WORK AND SPOT – CHECKS ARE CONTINUED
Important steps were taken at distribution electric networks in order to supply the consumers with whole and quality electric energy. Lets` noted that, capital and maintenance repair work were implemented at s/s, transformer, s/s and complete transformer points in the line of preparation to autumn – winter season.
According to the information given by “Gakh electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, totally about 46 km line was repaired during carried out different setting repair work at “Goraghan” TL by 10 kV and the II- III “Sheher” TL. Repair work were also implemented at more than 15 km distance of the lines by 0,4 kV. Lets` noted that, repair work were implemented at the lines by 0,4 kV and at more than 15 km distance. Analogical measures were also implemented at TP during mentioned period.
It should be noted that in September of this year , 17 violations were found during raids acted . As a result of it,  25,000 kWh of electricity losses was restored in 1500 manat use value . In general, during the first 9 months of 2013, more than 140 violations were found , 238.1 and 14.3 million kWh of electricity losses was restored manat use value . Actions carried out in 96 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
It should be noted that in September of this year by 3.1 million kWh electric power was used , the consumption of the past year, more than 57,000 kWh. Payment in   comparison with the same period last year increased by about 1 percent. By the way, constant consumer group of people 1,700,000 kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year decreased by 93,000 kWh. It should be noted that the total consumption during the first 9 months of this year compared with the same period last year increased by 1.8 million kWh of 27,100,000 kWh. Absolute growth was more than 13 percent . In particular, private consumption was 16.3 million kWh . As a result  compared to the same period last year consumed 335,000 kilowatt-hours , payment must be increased by more than 6 percent .
By the way , the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. TM- treated oil and vigorously equipment in a dry herb oil lower net gravels replace that may cause a fire in the green mass of waste being treated and TL was cleaned route. In the end, it also noted that the next season to complete the energy suppliers trying to fulfill all duties.