Son illər enerjisistemdə həyata keçirilən nəhəng layihələr ölkənin iqtisadi qüdrətindən xəbər verməklə yanaşı, həm də dövlətin öz vətəndaşlarına göstərdiyi böyük qayğının təzahürüdür. Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Şəki Elektrik Stansiyası” şimal-qərb bölgəsinin əhalisi üçün böyük töhfədir. Bölgəyə nur paylayan bu generasiya gücü regionun elektrik enerjisi ilə təchizatının dayanıqlığını təmin edir, sosial-iqtisadi inkişafa təkan verir.
Elektrik stansiyasından  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin sentyabr ayında 23,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə 228,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə olduğu kimi, cari ilin 9 ayı ərzində də elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilər üzrə müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər. Məhz onun nəticəsidir ki, cari ildə də aqreqatlarda plansız boş dayanma halları qeydə alınmamışdır”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, son üç ay ərzində porşen tipli aqreqatlarda növbəti istismar həddinə uyğun olaraq proflaktik təmir işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir-bərpa işləri ilə yanaşı abadlıq, yaşıllaşdırma işlərinə də xüsusi diqqət yetirilmişdir. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir.  Bütün bunlarla yanaşı cari ildə də heyətin istismar və bilik səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilib.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.           Xatırladaq ki, ümumi gücü  87 MVt olan bu elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

Last years, implemented huge projects at energy system give information about economical power of the republic and big care to citizens. “Shaki Power Plant” is a big present for people of north – west region.
According to the information given by the Power Plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 23,9 million kWh electric energy was produced in September of the current year. Lets` noted that, more than 228,2 million kWh electric energy was produced during 9 months of the current year.
By the way, to increase the efficiency of the equipment , transmission and distribution of energy in order to ensure sustainable and stable operation as a result of carried out purposeful measures to improve the level as last year , for the first 9 months of this year, the production of electric energy has been positive progress on other technical indicators.
The uninterrupted power supply to consumers , and the transmission quality of our collective efforts , we are actively involved. As a result, this year , the unit has not stopped unplanned empty, - said the source also said that the piston-type units in the last three months, according to verge of the next operation was carried out in prophylactic. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
According to other information provided by the source , as well as repair, renovation , special attention was paid to the landing. At the same time, in order to employees in their work. Along with other equipments during the current year , and to take measures to raise the level of knowledge.
As with other energy facilities , fire safety here in the center of attention. Workshops , office buildings and ancillary buildings are equipped with fire-fighting equipment , which can cause a fire of dry grass and clean the waste. The overall power output of 87 MW , which consists of 10 units.