İSTEHLAKÇILARIN TƏLƏBATLARI DOLĞUN ŞƏKİLDƏ ÖDƏNİLİR
Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Siyəzən” EŞ-də də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Mənbədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan “Broyler”, “Dərəzarat”, “Eynibulaq” və elektrik verilişi xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı bu xətlərin 7,3 km-i yenilənmişdir. Eyni zamanda müəssisənin xidməti ərazisində “Böyük Həmyə”, “Kiçik Həmyə”, şəhər ərazisində bir neçə 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış yenidənqurma və təmir işləri zamanı 3 km-ə yaxın xətt yenilənmiş, 600 metrdən artıq kabel xətti çəkilmiş və 30-a yaxın dayaq dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı dayaqların düzləndirilməsi, xətlərin qabaritlərinin bərpası, trassasının yaşıl kütlədən təmişlənməsi də görülmüş işlərdəndir. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrindən də (TM) yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə səkkiz TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda “Gənclik” qəsəbəsində 320 kVA transformator daha güclü 630 kVA ilə əvəzlənmişdir.
“Həyata keçirilmiş və davam etdirilən işlər texniki itkilərin azaldılması, ödənişlərin artırılması və s. ilə yanaşı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biridir”,- deyən mənbə “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”nın pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də məlumat verdi. Mənbədən verilən məlumata görə, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 475-dən çox istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 516 min kilovatsaata yaxın (bunun 465,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 91 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. O cümlədən, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 46 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 69,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 6,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisə üzrə 6,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 1,2 milyon kilovatsaata yaxın azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 100 min kilovatsaatdan çox artaraq 1,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 2 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üşrə ümumi istehlak 59,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,5 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödənişdə isə mütləq artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 19,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 16 faizdən çox olmuşdur.

REQUIREMENTS OF CONSUMERS ARE MET IN HIGH LEVEL
Capital and maintenance repair work were implemented were implemented at transformer points and TL in order to  supply the consumers with quality and stabile electric energy, prevent of violations of rule of electric energy at Siyazan EN as at other Electric Networks.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, for the last three months of the year and the balance belonging to " Broiler", "Dərəzarat", "Eynibulaq" and various lines during maintenance work performed on these lines are updated to 7.3 km . At the same time within the plant " Kichik Hamye "," Boyuk Hamye ", a number of urban areas work was conducted at 0.4 kV , about 3 km from the new lines , 600 lines , and 30 feet of cable changed close to the towers . at the same supports, gabarites lines , work done cleaning trace green mass. note that the repaired transformer substation on the premises (TM) affected. Thus, in a variety of repair work carried out on the installation of eight TM. at the same time, the " Youth" in 320 kVA , 630 kVA have been replaced by more powerful ones.
" Implemented and ongoing efforts to reduce technical losses , increase payments, and so on. In addition to preventing the illegal use of electricity in the direction of one of the measures " electricity," the violation found during the raids gave the error information. According to a source in the enterprise service for 8 months of this year, more than 475 customers during the raids were found full account of about 1 million 516 thousand ( 465,100 kWh subscribers are a group of consumers) 91,000 manat use- electricity has been restored . As a result of it,  undertaken during the reporting period , and the remaining part of this sum was paid for measures. By the way, on the premises of service in August of this year during a raid found 46 violations of electricity consumers. Of violations of the rules were practiced, and about 69,200 ( 6,800 more than residential users (population ) are a group of consumers) of electrical power loss has been restored over 4100 .
The source also said that the company in August of this year to 6.4 million kilowatt - hours of electricity was used , the consumption in the past year, less than 1.2 million kWh. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year , an increase of 100,000 kWh of 1.6 million kWh. Payment during the reporting period, compared with the corresponding period of the previous year increased by 2 percent. It should be noted that during the current year and 8 months under total consumption was 59.4 million kWh. As a result , compared to the same period last year to 2.5 million kWh of consumption decreased , the absolute increase was recorded in the payment. In particular, private consumption over the same period last year increased by more than 2.1 million kWh was 19.2 million kWh. Absolute increase  of more than 16 percent.
It should be noted here that the fire safety measures are intended to provide. By the way , fire fighting equipment is provided with a capacity of excess fat , TL TM -based protection zones and areas of dry grass or other things , the base and body of transformer oil contaminated surfaces have been cleaned .