XAÇMAZ REŞ: İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YÜKSƏLDİLİR
Texniki iqtisad göstəricilərin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, mövsümə hazırlıq məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində 35 kV və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarda təmir qrafikinə uyğun olaraq güc transformatorları və avadanlıqlarında müvafiq təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən avadanlıqlar müasir tipliləri ilə əvəzlənmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Xaçmaz” REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 110 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında 1 saylı 25 MVA-lıq transformatorun əsaslı təmirə çıxarılması ilə əlaqədar olaraq onun yerinə texniki göstəriciləri daha yaxşı olan eyni güclü transformator quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 2 saylı 25 MVA transformatorun 10 kV-lik bölməsində isə avadanlıqların yenilənməsi işləri aparılmışdır. Bunlarla yanaşı yarımstansiyadan çıxan 10 kV-lik “Gəncəli”, II “Şəhər”, “Telestudiya” hava elektrik verilişi xətlərinin yağ açarları müasir tipli yağ açarları ilə əvəzlənmişdir. Nəticədə yarımstansiyanın dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir. Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan 110 kV-lik “Quba”, “Xudat” yarımstansiyalarında da həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Buna misal olaraq 35 kV-lik “Quba” yarımstansiyaında 1 və 2 saylı 5,6 MVA-lıq transformatorların əsaslı təmir olunmasını, 35 və 6 KV-lik giriş yağ açarlarının müasir tipli vakuum açarlarla əvəzlənməsini, ölçü sınaq işlərinin aparılmasını və digər avadanlıqlarda aparılan təmir işlərini göstərmək olar. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 35 kV-lik “Nasos” yarımstansiyasında 10 MVA transformator əsaslı təmir olunmuşdur. Yarımstansiyada 2-ci transformatorun quraşdırılması məqsədilə nəzərdə tutulmuş 10 və 35 kV-lik yeni giriş vakuum aşarları quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan EVX-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, 330 kV-lik “Xaçmaz”, “Dərbənd”, 110 kV-lik II, V, VII “Xaçmaz”, I-II “Quba”, I-II “Qusar”, 35 kV-lik “Qonaqkənd”, “Cağar” və digər hava xətlərində aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 157 km-dən artıq hissəsində müvafiq işlər aparılmış və xeyli sayda izolyator yenisi ilə əvəzlənmişdir.
“Yeni yarımstansiyaların tikintisi davam etdirilir”, – deyən mənbə qarşıdakı perspektiv planları barəsində də məlumat verdi. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, yeni 35/10 kV-lik “Qəçreş” yarımstansiyasının tikintisi davam etdirilir. Burada hər biri 10 MVA olan iki transformator quraşdırılacaqdır. Eyni zanada tikilməkdə olan bu yarımstansiyanı qidalandıracaq 35 kV-lik iki dövrəli “Qəçreş” HEVX-nin də tikintisi aparılır. Bundan əlavə hər birinin gücü 6,3 MVA olan iki transformatorun quraşdırılacağı 35 kV-lik “Təngə-altı” yarımstansiyasının və onu qidalandıran eynigərginlikli iki dövrəli “Təngə” HEVX-nin tikintisi də davam etdirilir. Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin sonuna kimi tikintisi sürətlə davam etdirilən bu iki yarımstansiyanın istismara verilməsi və yeni layihələndirilmiş 110/35/10 kV-lik “Nabran” yarımstansiyasında tikinti işlərinə başlanması nəzərdə tutulmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət məkəzindədir. Mövcud iqlim şəraitinə uyğun olaraq yarımstansiyaların ərazisi və açıq paylayıcı quruluşları yanğından mühafizə qaydalarına uyğun olaraq otlardan təmizlənmiş, kabel kanallarında kipləndirmə işləri aparılmışdır. Eyni zamanda güc transformatorlarında yağ sızmaları aradan qaldırılmış, xeyli sayda ilkin yanğınsöndürmə vasitələri alınaraq müəyyən edilmiş hissələrdə yerləşdirilmişdir.

Relevant repair and reconstruction  measures were implemented at the s/s by 35 kV and more during last three months of the current year in order to increase of technical economical indicators and commission level. Measures are constantly continued in the line of it presently.
According to the information given by "Khachmaz" REN to the Press – release of "Azerenergy" JSC, 110 kV "Xachmaz" S № 1 to 25 MVA repair in accordance with the specifications of power transformers were installed in the same , it's better. Number  2 of 25 MVA at the same time the equipment was carried out at 10 kV. Moreover , 10 kV station " Ganja , "second " city "," Telestudiya "TL oil circuit breakers were replaced with modern circuit breakers oil. As a result of further development of the  sustainability of the substation. should be noted that the repair of 110 kV in the enterprise, "Guba", " Khudat "carried out at the substations . In addition to belonging to the 35 kV substations is carried out for different purposes. for example , 35 kV , " Guba " s/s 1 and 2 to 5.6 MVA repaired , 35 and 6 kV oil circuit breakers with modern vacuum circuit breaker  instrumentation measurement and other work performed can be shown to work . Incidentally, the above-mentioned period , 35 kV "Pump" 10 MVA substation transformers have been repaired . , to be installed at the transformer substation 2, 10 and 35 kV vacuum breakers set a new record.
It should be noted that the repair work on the side of the territory of the enterprise service otməmisdir of PSL. Thus, the 330 kV "Xaçmaz",  "Derbent", 110 kV , II, V, VII, "Xaçmaz", I-II, " Guba ", I-II, " Hussar" 35 kV " Gonagkend " "Jagar" and various other types of transmission lines , and more than 157 km of transmission during the repair carried out with a large number of insulators have been replaced by new ones.
"The new substations are under construction ," - said the source gave information about upcoming prospects . According to the source , the new 35/10 kV " Gachresh " The substation is under construction . Each of the two 10 MVA transformers installed. And the construction of two 35 kV power circuit s/s " Gachresh " HEVX also under construction. Moreover , the capacity of each of the two 6.3 MVA 35 kV will be installed , " Tanguy - six " the same  substation feeding " Tenge - alti " HEVX construction continued . source also said that by the end of this year, continuing the rapid construction and commissioning of the two newly developed 110/35 / 10 kV " Nabran " substation is planned to start construction work .
Finally, it should be noted that the issue of fire safety in center attention. Distribution substations , depending on the climatic conditions of the existing structure and an open fire , in accordance with the rules of the grass, removed the cable channels were stretching. Transformers oil leakage has been eliminated , while at the same time, a large number of units is determined on the basis of the initial fire engines.