İstehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi ilə yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması məqsədilə xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Qobustan” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində 2013-cü ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının (bunun 8-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində pozuntusu aşkar edilərək müvafiq qaydada akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə pozuntunun xarakterinə uyğun hesabat aparılaraq 11,5 min kilovatsaata yaxın (bunun 2,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 690 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 115 istehlakçının (bunun 92-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 129,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 103,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 7,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 64 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerji təminatının təmin edilməsi məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə son üç ay ərzində bir sıra işlər aparılıb”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 10 kV-lik “Ərəbqədim” və “Şixzərli” HX-də aparılan yenidənqurma işləri zamanı bir km-ə yaxın xətt yenilənmişdir. Ümumiyyələ, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan “Nabur”, “Poladlı”, I-II “Şəhər”, “Cəyirli” və digər xətlərdə həyata keşirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xeyli sayda izolyator, xətt armaturu dəyişdirilmiş və eyni zamanda xətlərin ümumilikdə 3,2 kilometrdən artıq hissəsi yenilənmişdir. Eyni zamanda 10 dayaq quraşdırılmış, 600 metrə yaxın SİP kabel xətti çəkilmiş və 100-ə yaxın sayğac quraşdırılmışdır.
Bu müddət ərzində paralel olaraq 10 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı “Şəhər-3” HX-dən qidalanan bir TM də quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisə üzrə 1,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 43,2 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bir min kilovatsaat azalaraq bir milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 12,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 5 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 792 min kilovatsaata yaxın artaraq 8,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 2 faizə yaxın olmuşdur. Sonda qeyd edək ki, dayanıqlığın müntəzəm olaraq təmin edilməsi məqsədilə ənənvi təmir-bərpa işləri davam etdirilir.

GOBUSTAN EN: VIOLATIONS OF RULE OF ELECTRIC ENERGY ARE PREVENTED
Lots of measures were implemented and continued in order to supply the consumers with quality electric energy and prevent of violations of rule of electric energy.
According to the information given by "Gobustan electric network" (EN) to the Press – release of "Azerenergy" JSC, violations of rule of electric energy of 12 consumers (8 of them belongs to consumers group) were discovered in August of the current year and relevant acts were drawn up against them. About 690 manat use value of about 115 00 kWh (29 00 kWh belongs to consumers group) loosed electric energy was restored.
It should be noted that within 8 months of the year 115 during the raids on the territory of the enterprise customer service (92 for residential consumers are a group of consumers ) of electricity was discovered. Violations were identified and acted 129,900 kWh ( 103,800 kWh subscribers (population ) belong to the group ) , 7800 manat use value of electricity was restored. Actions carried out in 64 per cent of this amount was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
"The territories of a network power consumers in order to ensure the quality and stabilnosti10 , 6 and 0.4 kV networks , a number of studies have been conducted over the past three months," - said the source told him that the 10 kV "Erebqədim" and "Shikhzerli" TL km during reconstruction works carried out in the new line-up . In general, owned by the company " Nabur ", "Poladli", the I-II, " Sheher ", "Jayirli" and other lines during repair have been implemented hardly any type insulators line valves changed, and at the same time, the lines 3 2 km updated element . At the same time , 10 -SIP 600 meters, 100 meters have been installed cabling .
During this period, in parallel with the TM-10 was also carried out for various purposes. Along with all this , "City -3" HX is powered by TP .
The source also said that in August of this year, 1.5 million kilowatt - hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by more than 43 200 kWh consumption. In particular, private consumption over the same period last year more than one thousand to one million kWh decreased. It should be noted that within 8 months of the year compared with the same period last year, according to the enterprise consumption by 1.3 million kWh of 12.3 million kWh. Payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 5 percent. In particular, private consumption over the same period last year to 8.8 million kilowatt - hours of electricity was increased by 792,000 kWh. The absolute increase was about 2 percent. Finally , we note that on a regular basis to ensure the repair work going on.