“KÜRDƏMİR EŞ”: MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İtkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. “Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 246 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 817,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 52,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 99 faizdən artıq hissəsinin ödənişi  təmin edilmişdir. O cümlədən, 2013-cü ilin avqust ayında isə 23 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 85,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Mənbədən cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində (TM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 18,1 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Buraya 10 kV-lik “C. Cabbarlı”, II-III “Şəhər”, “Nizami” və s, rayonun Sığırlı, Carlı, Qocalı və digər bir neçə kəndlərində 0,4 kV-lik xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri aiddir. Qeyd edək ki, təmir kampaniyası qrafikinə uyğun olaraq sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdə müxtəlif gücdə 50-ə yaxın transformator da əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayında ümumilikdə 9,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 642 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 3,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 109 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım 2 faiz olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2,4 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 87,1 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 36,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,4 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə isə mütləq artım 9 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi artıq təmin edili. EVX-lərin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

KURDAMIR EN: RELEVANT MEASURES ARE CONTINUED
Decreasing of losses is one main orders standing in front of us. Relevant measures are operated in the line of it. According to the information given by “Kurdamir Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric energy of 246 consumers were discovered during carried out spot – checks within 8 months of the current year and more than 8175 00 kWh loosed electric energy of more than 523 00 manat use value was restored. By the way, violations of rule of electric energy of 23 consumers were discovered in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 51 00 manat use value of about 855 00 kWh losses electric energy was restored.
By the way, there are still observed use of electric energy by the edge line and the most of infringements were observed at private consumer group.
Under to the information given by the source, more than 18,1 km distance of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired. Carried out different type repair work at “J. Jabbarli”, the II – III “Sheher”, “Nizami” and etc. TL by 10 kV are also belonging to these type of measures. Different powered about 50 transformers were capital repaired at the enterprise service territory during mentioned period.
It should be noted that in August of this year , a total of 9,7 million kWh of electricity was used , the consumption in the past year, less than 642,000 kWh. By the way , the constant private consumer group 3,5 million kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year increased by 109,000 kWh, an absolute increase of 2 %.
By the way , the total consumption during the 8 months of this year compared with the same period last year increased by more than 2.4 million kWh more than 87.1 million kilowatt -hours. Absolute growth of around 3 percent. In particular , private consumption was 36.7 million kWh. As a result , compared with the same period last year by 4.4 million kWh consumption increased , the absolute increase in population made up about 9 percent. It should be noted here that the proposed measures are implemented to ensure fire safety. In particular, the maintenance of fire safety equipment of the oil volume. TL TM protection zones and areas of dry grass or other things , the base and body of transformer oil contaminated surfaces cleaned.