“SAATLI EŞ”: TEXNİKİ TƏDBİRLƏR GÜCLƏNDİRİLİR
“Qarşıda duran ən mühüm vəzifə, istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanılması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin sərfinə görə ödənişlərin 100 faizə çatdırılmasıdır”, – deyən “Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”nin məsul işçisi elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat vermişdir. Cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 35-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir. Nəticədə 137,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 8,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə burada 550-dən artıq analoji fakt qeydə alınaraq 2 milyon 319,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 139,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 21 faizdən artıq hissəsi ödənilmiş və qalıq hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.
“Müəssisəmizin balans mənsubiyyətimizə aid olan EVX-lərdə, yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində və ya komplekt transformator məntəqələrində yenidənqurma işləri mütəmadi davam etdirilir. Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri, yanğından mühafizə sistemlərində avtomatik qurğuların quraşdırılması işləri günün tələbləri səviyyəsində yerinə yetirilir. Bunlardan əlavə, baş verə biləcək qəzaların, yanğın və digər xoşagəlməz hadisələrin qarşısının əvvəlcədən alınması üçün zəruri fədbirlər durmadan həyata keçirilir”, - deyən mənbə əlavə etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində xidməti ərazidə olan transformator məntəqələrində həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı müxtəlif gücdə 35 transformator təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik I-II “Şəhər”, “Nəsimikənd”, “Mircəlalkənd” və digər bir neçə hava xəttində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 4,7 kilometrə yaxın naqil təmir edilmişdir. Paralel olaraq rayonun Seyidoba, Məzrəli, Azadkənd və digər bir neçə kəndlərində və Saatlı şəhəri ərazisində 0,4 kV-lik xətlərdə də təmir işləri aparılaraq 8,9 km xətt təmir olunmuşdur.  Hazırda yenidənqrma və təmir işləri davam etdirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin avqust ayında müəssisə üzrə 6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 155 min kilovatsaat çoxdur.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 410 min kilovatsaatdan çox artaraq 4,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.  Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 7,5 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 60,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 2 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,7 milyon  kilovatsaatdan çox artaraq 46,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

SAATLI EN: TECHNICAL MEASURES ARE STRENGTHENED
According to the information given by  “Saatli Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about measures such as supplying of the consumers with much more quality and stabile electric energy, preventing of commercial losses, supplying of 100 % result at the payment. Violations of rule of electric energy of 35 consumers were discovered during carried out spot – checks in August of the current year. As a result of it, more than 82 00 manat use value of about 1371 00 kWh loosed electric energy was restored. As the source informed, more than 550 analogical facts were discovered and more than 1391 00 manat use value of about 2 million 3197 00 kWh loosed electric energy was restored. More than 21 % of this sum was restored as a result of carried out measures and these type of measures were operated in the line of paying of remainder sum.
"Enterprise of relation TL, substation , transformer substation , transformer substation , or a complete renovation continues to work on a regular basis. Fire safety measures , fire protection systems, automatic assembly work is carried out at the level of the requirements of the day . In addition, possible accidents , fires and other negative phenomena that are required for the prevention of measures carried out continuously , "- said the source , adding that in the last three months of service during the repair work done in the field of power transformer 35 transformers were repaired and re- connected to the network. Lets` noted that,  belonging to the period of 10 kV , I-II, " City ", "Nəsimikend", "Mirjalalkənd" and a few other different kinds of repair work carried out in the air at the time of the line is 4.7 km cable has been repaired . “Seyidoba” parallel region, “Mazrali”, and several other villages and watch “Azadkend” 0,4 kV lines in the area of ​​8.9 km line was restored, repair work carried out . Reconstruction  and repair work  are continued at the moment.
According to other information obtained from a source in the company , in August of this year, 6000000 kWh of electricity was used . Compared with the  corresponding period of the previous year 155,000 kWh consumption. In particular, private consumption as compared to the corresponding period last year , an increase of 410,000 kilowatt- hours more than 4,300,000 . It should be noted that within 8 months of the year compared with the same period last year , according to the company consumed 7.5 million kWh 60,700,000 kWh. Payment should be compared with the corresponding period last year increased by 2 percent. In particular, private consumption over the same period last year increased by more than 8.7 million kWh was 46.1 million kWh.