İSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YAXŞILAŞDIRILIR
“Biləsuvar Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi növbəti payız-qış mövsümünə ciddi hazırlıq görür. Müvafiq tədbirlər planına uyğun olaraq, görülən işlərin miqyası genişdir. Ötən son üç ay ərzində ümumi gücü 1,2 MVA-ya yaxın olan 6 ədəd 10/0,4 kilovoltluq transformator əsaslı təmir edilərək təkrar istismara verilib. 24 transformator məntəqəsində isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və bildirilir ki, 10 və 0,4 kV-lik xətlərin, ümumiyyətlə təsərrüfatın normal vəziyyətdə saxlanılmasına xüsusi diqqət yetirilir. Belə ki, hesabat dövründə 0,4 kV-lik xətlərin 6,7 km-dən artıq hissəsində, 10 kV-lik xətlərin isə 10 km-dən çox hissəsində əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Növbəti aylarda da bu işlər davam etdiriləcəkdir”- deyən mənbə sayğac sxeminə mudaxilə hallarının aşkarlanması ilə əlaqədar keçirilmiş reydlər və aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, cari ilin avqust ayında 36 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 46,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində burada 305-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 1 milyon 757,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 105,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 48 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. Onu da qeyd edək ki, qeydə alınmış qayda pozuntularında dövlət möhürlərinin zədələnməsi, elektrik enerjisindən sayğacdan kənar xətt vasitəsilə istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir.
Müəssisə üzrə cari ilin avqust ayında ümumilikdə 8,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 869 min kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 14 faiz artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 265 min kilovatsaatdan çox azalmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 63,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 22 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 25,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə mütləq 4 faiz artmışdır.

Serious preparation to autumn – winter season was carried out by the collective of “Bilasuvar Electric Network”. Scale of carried out measures is large in the line of relevant measures plan. 6 transformers by 10/0,4 kV were capital repaired during last three months. Different setting repair work were implemented at 24 transformer points.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, normal work regime of the lines by 10 and 0,4 kV are in the center of the attention. So that, capital repair work was implemented at more than 10 km distance of the lines by 10 kV.
This work will continue in the coming months , - said the source interfere with the detection of violations and provided information on raids , he said that in August this year found 36 electricity customers and more than 46.4 thousand to 2.4 thousand manat of use of electricity has been restored. should be noted that within 8 months of the year more than 305 violations were found and more than 1 million 757 700 and 105 500 manat use- electricity was restored. Actions carried out 48 per cent of this sum was repaid and the appropriate measures will be taken to pay the remaining amount . note that for the violations of electric power used in the state of the line dominates the meter .
In August this year, a total of 8.2 million kilowatt- hours of electricity was used , the consumption of the previous year is less than 869,000 kWh. Payment increased by 14 percent compared with appropriate table period last year. By the way, constant consumer group of people to 2.8 million kilowatt- hours of electricity was used . Consumption compared to the same period last year decreased by 265,000 kWh. By the way , the total consumption during the 8 months of this year compared with the same period last year increased by more than 5 million kWh was 63.6 million kWh. Absolute increase of 22 percent. In particular , private consumption was 25.8 million kWh. As a result of it, consumption compared with the same period last year decreased by 2,000,000 kWh , it should be increased by 4 percent.