«Naftalan» elektrik şəbəkəsində (EŞ) növbəti payız-qış mövsümünə hazırlıq işləri davam etdirilir. Elektrik verilişi xətlərində və ötürücü avadanlıqlarda cari və əsaslı təmir işləri aparılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik I “Xanqərvənd”, II “Sanatoriya” hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xəttin bir km-ə yaxını təmir edilmiş, dayaqlar düzləndirilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. Paralel olaraq Qazaltı kəndində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan  0,4 kV-lik EVX-də də analoji təmir işləri həyata keçirilmişdir. Qeyd olunanlarla yanaşı, şəbəkənin balansında olan üç TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Mütəmadi reydlərin keçirilməsinə və digər təşkilatı tədbirlərə baxmayaraq, hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə mudaxilə, kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halları var. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaqdır”, – deyən mənbə “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”nın pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də məlumat verdi.
Mənbədən verilən məlumata görə, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 4 istehlakçının (bunun 3-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə etdiyi aşkar edilərək 16,4 min kilovatsaatdan artıq (bunun 13,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 984 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənilməsi təmin edilmişdir.
Qayda pozuntularının xarakterindən söz açan mənbə elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini bildirdi.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayında ümumilikdə 1,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 21 min kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 279 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak müəyyən qədər azalmış, ödəniş isə 3 faizə yaxın mütləq artmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4 min kilovatsaat  artaraq 8,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 141 min kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.

The next preparation work to autumn – winter season is continued at “Naftalan Electric Network” (EN). Maintenance and capital repair work were implemented at TL and transmission equipments.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about one km of the line was repaired at the I “Khangervend”, the II “Sanatoriya” TL, stands were mended, trace was cleaned of green mass. Analogical measures were implemented at TL by 0,4 kV. Different setting repair work were implemented at TL belonging to balance.
"Regular raids and other arrangements intervention continue anyway, there are cases of external lines. Our goal is to identify the violations and prevent them " – "electricity" for violation of the deficiencies identified during the raids gave information about the .
According to a source in the enterprise service for 8 months of the year during raids 4 consumers (3 residential consumers (population ) are a group of consumers) the detection of illegal use of electricity and more than 16 400 ( 13 of them , more than 7,000 residential consumers ( population ) are a group of consumers ) use value of more than 984 lost power has been restored. In addition to this amount as a result of targeted actions carried out last year because of the actions of the debtor's debt has been paid a certain part.
Speaking about the nature of violations by an external power source , reported that the prevalence of use .
It should be noted that in August of this year , a total of 1.2 million kWh electric power was used , the consumption of the past year, more than 21,000 kWh. By the way, constant consumer group of people 279 000 kWh of electricity was used . Consumption decreased to some extent in comparison with the same period last year, the payment shall be increased by 3 percent.
By the way, the total consumption during the 8 months of this year compared with the same period last year by 8.7 million kilowatt - hours of electricity was increased by 4,000 kWh. Payment in comparison with the same period  last year increased by more than 3 percent .In particular, private consumption by 2.3 million kWh. As a result of it,  compared to the same period last year consumed 141,000 kilowatt-hours , payment must be increased by more than 8 percent .