“Goranboy Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektik enerjisi ilə təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirilir. Bu məqsədlə elektrik avadanlıqları və hava elektrik verilişi xətləri vaxtlı-vaxtında təmir olunur, saz vəziyyətə gətirilir. Şəbə­kənin ehtiyat transformatorlarla təchiz edilməsi gözlənilməz qəza açılmalarında fasiləsizliyi təmin etməyə imkan verir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Nizami”, “Həmənli”, I “Subartezan” və digər bir neşə hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin trassasl yaşıl kütlədən təmişlənmiş, naqillər dartılmış, dayaqlar düzləndirilmiş və digər işlər görülmüşdür. Eyni zamanda həmin bu xətlərin 33,5 km-i təmir edilmiş, 1,5 km naqil və 17 dayaq yenilənmişdir. 0,4 kV-lik xətlərin isə 14,4 km-i təmir edilmiş, bir km naqil və 15 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və 25-ə yaxın travers quraşdırılmışdır. Sözügedən dövrdə müəsissənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrinin 18-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir. Belə ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən artıq (bunun 35-i məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 411,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 106,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir)  itirilmiş elektrik enerjisinin 24,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 2013-cü ilin 8 ayı ərzində isə 390-a yaxın istehlakçının (bunun 248-i məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 3 milyon 69,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 819,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 184,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsininin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisə üzrə 20,5 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 2,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 17 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 912 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 4,9 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 145,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 9 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,5 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 25,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə isə 6 faizdən çox mütləq artım olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki, başlanan tədbirlərin növbəti rüblərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

According to the information given by "Goranboy Electric Network" to the Press – release of "Azerenergy" JSC, supplying of the consumers with quality and stabile electric energy at the enterprise is in the center of the attention. For this purpose TL and electrical equipments were repaired in time.
The source said that in the last three months of the year accessories up to 10 kV "Nizami", "Həmənli" I Subartezan  and a number of other routes during the repair work is carried out in the various lines of green mass trace was cleaned, stretched cables , bearings and other work has been done. At the same time, these lines have been repaired 33.5 km , 1.5 km of cable and 17 feet of renovated. 14.4 km of 0.4 kV overhead lines repaired or replaced with new ones, and 15 km of cable towers were installed about 25 Travers enterprise Time transformer stations belonging to 18 different types of repair work carried out .
It should be noted that all possible measures to prevent loss of energy and determining the flow , but also has positive results in an increase of the charge . Thus, during raids in August of this year , over 50 years old (35 in the household subscribers ( of the population) belong to the group ) accounts were opened to consumers full kWh 411 200 (106 900 kWh for residential consumers (population ) belong to the group ) , 24,700 manat electricity was restored.
By the way, the first 8 months of 2013, nearly 390 consumers ( 248 from residential consumers (population ) belong to a group ) of electricity was discovered. Of violations of the rules have been acted about 3 million 69.9 thousand ( 819800 more than the residential consumers (population ) belong to the group ), 184200 manat use value  was restored. In addition to this amount as a result of the measures implemented in the past year.
The source also said that in August of this year , 20.5 million kilowatt- hours of electricity used by the company. Compared with the corresponding period of the previous year by 2.1 million kWh more consumption . Payment must be compared with the corresponding period last year increased by more than 17 percent. In particular, private consumption as compared to the corresponding period of last year, about 3 million kWh of electricity decreased by 912,000 kWh.
It should be noted that the consumption during 8 months of this year compared with the same period last year increased by more than 4.9 million kWh of 145.3 million kWh. Absolute growth was more than 9 percent . In particular, private consumption over the same period last year more than 6.5 million kWh decreased and was 25,5 million . The absolute increase in the payment of more than 6 percent . Finally, it should be noted that the measures introduced will continue in the next block .