Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, istehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na (EEİQ) riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər “Ucar elektrik şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazilərində də davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 20-dən artıq istehlakçının (bunun 22-si məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən qeyri-qanunu istifadə etməsi faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 57,9 min kilovatsaatdan artıq (bunun 51,5 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 270-dən artıq (bunun 240-ı məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) qayda pozuntusu aşkar edilərək bir milyon 47,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 822,3 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 62,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildə aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik enrjisindən istifadə qaydaları”na uygun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılması və digət təşkilati tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərindən söz açan mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “II Kənd”, “Yuxarı Şilyan”, III “Kənd” və “Broyler” hava xətlərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 6,6 kilometri də təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 1,8 km uzunluğunda naqil, 6 dayaq dəyişdirilmiş və eyni sayda travers quraşdırılmışdır. 0,4 kV-lik xətlərin isə 8,9 kilometri təmir olunmuş, 4,1 km-ə yaxın naqil, 8 dayaq dəyişdirilmişdir. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 80-dən artıq transformator məntəqəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində 5,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 41,1 min kilovatsaat azdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 215 min kilovatsaat azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlakla müqayisədə 2,7 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 46,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 1,8 milyon kilovatsaata yaxın, 20,5 milyon kilovatsaata yaxın və 13 faizdən artıq olmuşdur
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Spot – checks were implemented at “Ujar Electric Network” in the line of controlling of use of electric energy as at other energy networks (EN).
According to the information given by the mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 20 violations of rule of electric energy were discovered (22 of them belongs to private consumers group) during carried out spot – checks at the enterprise service territory. Discovered infringement were relevantly acted and about 3500 manat use value of more than 579 00 kWh (more than 515 00 kWh belongs to private consumers group) loosed electric energy was restored.
It should be noted that within 8 months of this year, more than 270 companies (240 domestic customers (the public) are a group of consumers) abnormalities have been found more than a million 47,700 ( 822,300 kWh for residential consumers , he (the population ) belong to the group of consumers ) 62,900 manat use electricity was restored. In addition to this amount as a result of the measures implemented in the past, in accordance with acts of the debtor debt has been repaid.
To provide consumers with reliable, high- power , energy accounting package "Electric energy use of" special boxes , installation and other arrangements for the reconstruction of speaking without The source also said that in the current year and the last three 10 kV in "II “Kend," " Yukhari Shilyan "III" Village "and " Broiler "TL 6,6 kilometers have been carried out on different types of lines have been restored during the repair work . At the same time, 1.8 kilometer cable 6 feet undergo this same amount were changed. 8.9 km of 0.4 kV have been repaired , a 4.1 km cable, 8-foot changed. The source should be noted that this period belonging balance transformer stations and more than 80 different types of maintenance work carried out.
According to the source , note that the schedule specified in the approved plan and operate successfully in the current implementation of other restoration measures are taken now .
According to information received from the source , this year , in August , 5.8 million kilowatt- hours of electricity was used , the consumption last year was 41,100 kilowatt- hours. By the way , the consumption of private consumer group was more than 2,500,000. As a result , compared to the same period last year 215,000 kWh of consumption decreased , the absolute increase was 14 percent .
It should be noted that the consumption during 8 months of this year compared with the same period 2,700,000 kWh of consumption decreased by 46.5 million kWh. Absolute increase of 7 percent. By the way , these numbers are for the resident population of 1.8 million kWh, while 13 percent had more than 20.5 million kilowatt-hours
By the way , the climatic conditions in the center of attention with regard to fire safety. The area of dry grass and waste can cause a fire in the bottom and intense gravels equipment has been replaced with a new , clean gravels. In the end, it also noted that the next season to complete the energy suppliers trying to fulfill all duties.