Respublikamızın enerji nəhəngi sayılan Azərbaycan İstilik elektrik stansiyasında (İES) həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində texniki-iqtisadi göstəriciləri daha da yüksəlmişdir. Həmişə olduğu kimi cari ildə də enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimi təmin olunmuş, dispetçer qrafikinə uyğun elektrik enerjisi istehsalı proqnozları yerinə yetirilmiş, əsas avadanlıqların zədələnməsinə və sıradan çıxmasına səbəb olacaq qəza və imtina hallarına yol verilməmişdir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin avqust ayında 567,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Həmişə olduğu kimi cari ildə də əzmkarlıqla çalışdıqlarını vurğulayan mənbə bildirdi ki, 2013-cü ilin 8 ayı ərzində stansiyada 5 milyard 160.1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Cari ildə nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ili son üç ayı ərzində 1 saylı enerji blokunda əsaslı təmir işləri başa çatdırılmış, 3 saylı blokda isə analoji işlərə başlanılmış və hazırda davam etdirilir. Eyni zamanda 500 KV-lik və 330 KV-lik yarımstansiyalarda isə hava açarlarının (HA) əsaslı təmiri və yenilənməsi işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı tunelin tikintisi üzrə işlər davam etdirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.

Technical economical indicators are increased as a result of carried out purposeful measures at “Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) whish is energy huge of the republic. Stabile and economical work regime was supplied at the energy units, electric energy support was implemented under the dispatch graphic as always.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 567,8 million kWh electric energy was generated in August of the current year.
Under the information given by the source, more than 5 milliard 160,1 million kWh electric energy was produced at the power plant during 8 months of 2012.
Lets` noted that, high results were achieved as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work productivity of the equipments, rising of exploitation level of electric energy transmission and distribution systems.
Under the information given by the source about intended repair – restoration measures, capital repair work was implemented at energy unit number 1 during last three months of current year. Analogical measures are implemented and continued in the line of it. At the same time, repair and renewing of s/s by 500 kV and 330 kV are continued. Measures in the line of contraction of tunnel number 2 is continued.
It should be noted that, safety measures were strengthened. These type of measures were implemented, discovered infringements were eliminated.