QAYDA POZUNTULARINA QARŞI MÜBARİZƏ TƏDBİRLƏRİ DAVAM EDİR
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi Şəmkir EŞ-də də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır. Ümumiyyətlə, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxilolan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının qarşısının alınması üçün mütəmadi reydlər keçirilir.
Qeyd edək ki, cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 55 qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 259,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 500-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 8 milyon 853,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 531,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 88 faizə yaxınının ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasında sayğacdan kənar xətt vasitəsilə enerjidən istifadə halına daha çox rast gəlinir.
Mənbə onu da bidirdi ki, cari ilin 8 ayı ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 27 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən cari ilin 8 ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 KV-lik EVX-lərdə həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 19 kilometrdən artıq naqil, 10 dayaq, xeyli sayda xətt armaturu və izolyator işlədilmişdir. Eyni zamanda sayğac üçüot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi, tranformatorların yüklərinin bölünməsi və s ilə əlaqədar 0,4 KV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş yenidənqurma işləri zamanı 21 kilometrə yaxın xətt təmir edilmişdir. 780-a yaxın isə sayğac quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövürdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator və ya komplekt transformator məntəqələrinin (TM və ya KTM) 240-a yaxınında müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 5,5 MVA-dan artıq olan 27 tarnsformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı bir ədəd KRN quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yanğın təhlükəsizliyi tədbirlərinə uyğun olaraq TM-də, paylayıcı quruluşda, xətlərin mühafizə zonalarında baş verəbiləcək hər hansı bir xoşagəlməz hadisənin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə daimi baxışlar keçirilir və aşkar edilmiş nöqsanlar təcili aradan qaldırılır.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin avqust ayında ümumilikdə 30,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 5,1 milyon kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə müəyyən qədər mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 6,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 5 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin 8 ayı ərzində isə ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 750 min kilovatsaata yaxın azalaraq 207,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 58,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3,2 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

MEASURES AGAINST VIOLATIONS OF RULE ARE CONTINUED
Capital and maintenance repair work are implemented at transformer points and TL in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy, preventing of any problems. And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme. In general, lots of measures were operated in the line of preventing of violations of rule of electric energy. In general, lots of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric energy and these type of measures are continued.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, relevant measures are implemented at the enterprise service territory in the line of preventing of violations of rule of electric energy.
Lets noted that, violations of rule of electric energy of 55 consumers were discovered during carried out spot – checks in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 156 00 manat use value of more than 2598 00 kWh loosed electric energy was restored.
By the way, watch the first 8 months of this year about 500 defects were found consumers are fully 8000000 531200 to 853700 kWh of power losses has been restored use value . As a result of actions taken by almost 88 per cent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance with the payment of the remaining amount .
It should be noted that the use of energy from an external power meter positions are becoming more common.
The source also noted, that rule violations discovered during 8 months of the year to 27 consumers in the documents sent to law enforcement agencies to take action.
Source of repair work carried out for 8 months of the year and information, it should be noted that persons belonging to 10 kV TL repairs were carried out during the 19 - km cable, 10 base , fittings and a large number of lines insulators are used . At the same time account increased control over the counter, etc. in connection with the distribution of goods transformers 0,4 kV and reconstruction work carried out in the 21 - kilometer line was restored. Nearly 780 of the metro have been installed.
The source also said that the company is on transformers and complete transformer substation (TM or KTM), about 240razlichnyh repair work is carried out setting . At the same time , more than a total output of 5.5 MW at 27 transformers cured and consumers. Along with all of the KRN installed.
It should be noted that, in accordance with the fire safety TM distribution structures line any unwanted events that may occur in the prevention of defects found that continuous viewing immediately eliminated.
According to the source , it should be noted that in August of this year , a total of 30.7 million kWh of electricity was used , the consumption of the previous year is less than 5.1 million kWh. Payment must be increased to some extent compared with the same period last year. By the way, constant consumer group of people 6,100,000 kWh of electricity was used. Consumption compared to the same period last year increased by 5 percent.
According to other information provided by the source , the total consumption during 8 months of this year compared with the same period last year, an increase of 750,000 kWh 207.6 million kWh. Absolute increase of about 8 percent. In particular, private consumption was 58.6 million kWh . As a result of it, compared to the same period last year by 3.2 million kWh consumption , payment shall be increased by 4 percent.
It should be noted that, measures in the line of supplying of much more stability of energy support is continued.