Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsində (REŞ) də balans mənsubiyyətinə aid bütün yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində o cümlədən, komplekt transformator məntəqələrində və elektrikötürücü xətlərdə iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit və dayanıqlı işləməsinin, istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. O cümlədən, qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirilir.
REŞ-dən cari ilin son üç ayı ərzində görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, hazırda 330 kilovoltluq “İmişli” yarımstansiyasında genişləndirmə ilə əlaqədar eyni gərginlikli “VI Goranboy” HX-nin yuvasının tikintisi işləri aparılır. O cümlədən beton özüllər və metal konstruksiyalar quraşdırılmışdır. Eyni zamanda burada 3 saylı 250 MVA avtotransformator, I və II İmişli, I Biləsuvar HX-lərin eleqaz açarları və digər avadanlıqlar da təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə 110 kV-lik Bəhrəmtəpə yarımstansiyasının genişləndirilməsi işləri həyata keçirilmiş və gücü artırılmışdır. Belə ki, yarımstansiyada 25 MVA gücündə transformator, iki ədəd eleqaz açarı, bir dəst cərəyan transformatoru, 10 kV-lık hissədə müasir tipli açarlar quraşdırılmışdır.
Yeri gəlmişkən, Füzulu SES-in işə salınması ilə əlaqədar olaraq 110 kV-lk Böyük Haramı yarımstansiysında da genişləndirmə işləri aparılaraq transformatorların birinin yeri dəyişdirilmiş və digərinin də sürüşdürülməsi üçün hazırlıq işlıri aparılır. Eyni zamanda iki ədəd 110 kV-lik bölmə, 5 ədəd eleqaz açarı və digər avadanlıqlar quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 330 kV-lik Ağcabədi yarımstansiyasında hər birinin gücü 280 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorlar təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 110 kV-lik Yeni Beyləqan, Xalac, Saatlı-Dartı, Kürdəmir və digər yarımstansiyalarda da analoji tədbir həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində yerləşən, EŞ-lərin balansında olan 230-dan artıq transformatorda təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata o da qeyd edilir ki, cari ilin ötən son üç ayında 330 kV-lik III İmişli, III Şirvan, 110 kV-lik I İmişli, I, II və III Kürdəmir və digər HX-lərində təmir işləri aparılmış, xeyli sayda izolyator dəyişdirilmiş, dayaqların ətrafı və xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. EVX-lərin trassası ağac və digər yaşıl kütlələrdən, dayaqların ətraflarının quru otlardan təmizlənməsi işləri aparılır. İstismar müddətinə uyğun olaraq yanğınsöndürmə vasitələri dəyişdirilərək yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, payız-qış mövsümündə dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq 110 kV-lik Yeni Beyləqan yarımstansiyasında yeni quraşdırılmış 2 saylı 25 MVA-lıq transformatorun 35 kV-lik tərəfində açar, bölmə və transformator ayrıcısı, Saatlı-Dartı yarımstansiyasında isə 2 saylı 16 MVA-lıq transformatorun 110 kV-lik tərəfində müasir tipli eleqaz açarının quraşdırılması planlaşdırılmışdır.

IMISHLI REN: THE POWER OF S/S WERE INCREASED
Some repair and technical inspection measures were implemented at “Imishli Regional Electric Network” (REN) in the line of increasing of productivity of s/s, TP, by the way, CTP and TL, rising of stabile and regular work regime of energy transmission and distribution systems.
According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, construction of the VI “Goranboy” TL in the line of enlarging of “Imishli” s/s was continued.
Foundations such as concrete and metal construction set. Number 3 of 250 MVA auto-transformers at the same time, I and II “Imishli”, I “Bilesuvar” switches and other equipment HX were also recovered.
Please note that in order to increase the stability “Bahramtapa” 110 kV extension was carried out and increased strength. Thus, the 25 MVA transformer substation, two keys, a set of current transformers 10 kV, mounted in a modern key.
By the way, Fizuli in connection with the commissioning of 110 kV HPP-extension of the activities carried out in the first Boyuk Harami s/s changed the location of one of the transformers islıri preparing to go the other way. At the same time two sections 110 kV switches and other equipment installed 5 circuit breakers.
The source also said that the capacity of each of the 330 kV, 280 MVA Agdjabedi 1 and number 2 auto-transformers were repaired. At the same time, the new 110 kV Beylagan, Xalaj, clock-traction, Kurdamir and similar measures have been adopted in other substations.
It should be noted that the life of the company , the balance sheet EN more than 230 transformers have been cured and consumers.
Other information provided by the source , it should be noted that the last three months of the year 330 kV Imishli III, III Shirvan , Imishli 110 kV I, I, II, III and HX Kurdamir and other media have been renovated changed a lot of insulators , the crowd standing around and removed the green line route.
Due to the current weather conditions in the businesses related to fire safety measures are carried out regularly . In particular , the area of substation dry grass and cleaned the oil level in the oil - intensive equipment, transformers pressure and storage temperature is maintained within normal limits. Trees and other green mass TL route , cleaning balls dry grass circles. In accordance with the fire of life has been changed and replaced by new ones.
Finally, it should be noted that , in order to increase the stability of the autumn-winter period in accordance with the action plan of the new 110 kV substation in New Beylagan number 2 , 35 kV 25 MVA side of the switch and transformer unit disconnector, clock - pulling in the house number 2 on the side of the 110 kV 16 MVA transformer will install an advanced key circuit breaker.