AĞDAM EŞ: TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Ağdam Elektrik Şəbəkə”sinin xidmət göstərdiyi istehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, sayğac uçot komplektinin “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”na uyğun xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerdə  quraşdırılması və digər təşkilatı tədbirlərlə bağlı şəbəkələrdə müvafiq yenidənqurma və təmir işləri aparılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 1,3 km-i yeni naqillə əvəzlənmiş, 15-dən artıq dayaq dəyişdirilmiş və 8 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 3.7 km xəttdə təmir işləri həyata keçirilmişdir. 0,4 kV-lik xətlərin 5,1 kilometri yenisi ilə əvəzlənmiş və 6,2 kilometri isə təmir edilmişdir. Paralel olaraq 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə dayaqlar düzləndirilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 32  TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
“Mütəmadi reydlərin keçirilməsinə və digər təşkilatı tədbirlərə baxmayaraq hələ də bu və ya digər şəkildə  sayğac sxeminə mudaxilə, kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halları var. Məqsədimiz bu pozuntu faktlarını vaxtında aşkar edərək onların qarşısını almaqdır” – deyən mənbə “Elektrik Enerjisindən İstifadə Qaydaları”nın pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də məlumat verdi.
Mənbədən verilən məlumata görə, cari ilin iyul ayında 24 qayda pozuntusu aşkar edilmişdir. Nəticədə 258,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində 320-dən artıq anoloji fakt qeydə alınaraq, 4 milyon 307,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 258,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənilməsi təmin edilmişdir.
Qayda pozuntularının xarakterindən və istehlakçı qrupu üzrə təsnifatından söz açan mənbə kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi halının üstünlük təşkil etdiyini və ən çox məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda qayda pozuntusunun  aşkar edildiyini bildirdi.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 18,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,7 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda 770 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 53 faizə yaxın azalmışdır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində  ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6,5 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 112,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 19 faizə yaxındır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 6,7 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 2,6 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödəniş isə mütləq 8 faizdən çox artmışdır.

AGHDAM EN: REPAIR WORK WAS IMPLEMENTED
Relevant reconstruction and repair measures were implemented at “Aghdam Electric Network” in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy, placing of meter account complete in the special boxes.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, lines by 10 kV were substituted with the new ones in 1,3 km. More than 15 stands were changed and 8 traverses were constructed. At the same time, repair work were operated at 3,7 km line. 5,1 km distance of the lines by 0,4 kV were substituted with new ones and 6,2 km was repaired.
According to the source, the question of ownership in the repair and maintenance was carried out in 32 TM.
"Regular raids, and other organizations that somehow, in spite of the interventions to combat the scheme, there are cases of external lines. Our goal is to identify the violations and prevent them" - said the source, "electricity" for violation of the deficiencies identified in the raids gave the information.
According to the source, 24 violations were discovered in July of this year. As a result, 15 500 to 258 800 kWh of electricity losses has been restored use value.
It should be noted that more than 320 for 7 months of the current year based on the same facts , more than 4 million 307,200 and 258,400 manat use value of the loss of electricity has been restored. In addition to this amount as a result of targeted measures in the past year as a result of the actions of some debtor's debt has been paid.
Speaking about the nature and classification of violations of consumers through the use of an external source of electricity is a priority and most residential consumers (the population ) have been found in violation of the rules of the group .
It should be noted that in July of this year , a total of 18.8 million kWh of electricity was used , the consumption of the previous year, more than 1.7 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 3 percent. By the way , the constant private consumer group , 770 thousand kWh of electricity was used . Consumption by 53 percent compared with the same period last year decreased .
By the way, the last 7 months of this year compared with the same period last year, total consumption by 6.5 million kilowatt-hours was 112.2 million kWh. Close to 19 percent absolute increase. By the way , the constant private consumer group was about 6,7 million. As a result , compared to the same period last year to 2.6 million kWh of consumption decreased , payment shall be increased by more than 8 percent.