Tərtər Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektik enerjisi ilə təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirilir. Bu məqsədlə elektrik avadanlıqları və hava elektrik verilişi xətləri vaxtlı-vaxtında təmir olunur, saz vəziyyətə gətirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində havaların qeyri sabit keçməsi ilə əlaqədar olaraq müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik xətlərin 32,5 km-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 1,7 km-ə yaxın naqil və 45-dən artıq dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 7 travers də quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 0,4 kV-lik xətlərin 9,8 km-i təmir edilmiş, 350 metr naqil və 10-dan artıq dayaq dəyişdirilmiş, 400 metrdən artıq SİP kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı xətlərin qabariti də bərpa edilmişdir. Yeri gəlmişkən, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən ərəfədə 16 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və üç transformatorda əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 160-a yaxın istehlakçının (bunun 135-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlara əsasən müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 571,8 min kilovatsaatdan artıq (bunun 500,2 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 7 ayı ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 570 akt (bunun 500-ə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) tərtib olunmuş, 3 milyon 448,2 min kilovatsaata yaxın (bunun 1 milyon 974,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 206,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 79 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşər ki, müəssisə üzrə cari ilin iyul ayında ümumilikdə 11,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,6 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 4 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda 1,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 702 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari ilin 7 ayı ərzində ümumi istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,4 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 65,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxındır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda istehlak 15,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nətəcədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1 milyon kilovatsaat azalmış, ödənişdə mütləq artım 9 faizdən artıq olmuşdur.

According to the information  given by “Tartar Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, supplying of the consumers with quality and stabile electric energy at the enterprise is in the center of the attention.
As the source informed, repair work was implemented at 32,5 km of the lines by 10 kV belonging to the enterprise balance, about 1,7 km cable and more than 45 stands were substituted with new ones. At the same time, 7 traverses were constructed.
Lets` noted that, 9,8 km of the lines by 0,4 kV were repaired, 350 meter cable and more than 10 stands were changed, more than 400 meter SIL type cable was installed. By the way, in the plant maintenance repair work on the side of the NP. Thus, before the TM-16 is carried out in three different types of transformers, repaired and re-connected to the network.
The source also said that during the raids conducted in July of this year, nearly 160 consumers (135 from residential consumers (population) belong to a group) of electricity was discovered. Of violations of the rules according to reports made ​​on the basis of acts carried out more than 571,800 (500,200 kWh for residential consumers (population) belong to the group), the value of the loss of electrical power has been restored.
It should be noted that due to the current 570 violations were found during 7 months of the act ( of which about 500 residential consumers (population ) belong to the group ) have been prepared , 3000000 448200 kWh ( of which about 1,974 , more than 6,000 residential users (population ) belong to the group ) 206.9 manat use value of loss of electricity has been restored. About 79 percent of this sum was repaid and related activities are carried out in the remainder of the payment.
It should be noted that in July of this year , a total of 11.3 million kWh electric power was used , the consumption of the previous year, more than 1.6 million kWh. Payment for the same period last year, an increase of  4 percent. By the way , the constant private consumer group , 1,9 million  kWh of electricity was used. Compared to the same period last year 702,000 kWh consumption decreased , the absolute increase of 9 percent.
Finally, it should be noted that the total consumption for the 7 months of this year compared with the same period last year increased by more than 3.4 million kWh of 65,3 million kWh. The absolute increase of  3 percent. By the way , the constant private consumer group was more than 15,1 million. As a result of it,  compared with the corresponding period last year, million kWh of consumption decreased , the absolute increase was more than 9 percent .